IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

11 Pages V  « < 9 10 11  
Reply to this topicStart new topic
> Sova
KatPaws
post Feb 28 2009, 12:09 PM
Post #151

Domaći

Group: Urednik
From: Novi Sad
Member No.: 389

Vidilice, na kom salasu je slikano? jer bila samo ta jedna ili ih je bilo jos? smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vidilica
post Mar 1 2009, 09:37 AM
Post #152

Redovni član

Group: Član
Member No.: 2,496

Na salasu od moje bake a bila je, tada, samo ta jedna. Ali... "kako Tanjug javlja".. pojavile su se dve sove kod moje mame u dvoristu (od skora) ona kaze da su sigurno par, muzjak i zenka i jako je radosna, kao sada ce biti i malih sova. Nisam videla te sove, idem danas kod nje pa cu slikati ako sove budu tamo.

--------------------
"IMALA SAM OSAM PRIJATELJA, SEST ME JE OSTAVILO U ZAO CAS, OSTALA MI SAMO DVA - MOJA MACA I MOJ PAS.''

+Quote Post
KatPaws
post Mar 3 2009, 08:41 PM
Post #153

Domaći

Group: Urednik
From: Novi Sad
Member No.: 389

E pa super. Da, sove sada vec napustaju zimovalista (zimovalista su mesta gde se okuplja po nekoliko desetina pa i nekoliko stotina sova po drvecu i tako provode zimu zajedno), i kako vreme postaje toplije a dan duzi, odlaze u parovima da nadju pogodno gnezdasce i da se gnezde. Obicno biraju stara gnezda svraka i slicno. Videces kako su male sovice preslatke kada izadju iz gnezda i cuce po drvecu jos onako u paperju... tada mogu jako fino da se slikaju smile.gif Problem je samo sto male sovice kada traze hranu od roditelja cijucu celu noc (zvuk lici na ljuljanje neke skripuce ljuljaske), pa cesto to ljudima smeta i zele da oteraju sove.. al mladunci vrlo brzo odrastu i odlete odatle, tako da to cijukanje malih sova treba "istrpeti" samo jedno 2-3 nedelje. Ajd pa javi ako bude nekih prinova kod mame u dvoristu msn-wink.gif

+Quote Post
Vidilica
post Mar 4 2009, 08:29 AM
Post #154

Redovni član

Member No.: 2,496

Na zalost, sove nisu bile tamo. Mozda su se negde preselile, posto su to u dvoristu cempresi i nisu bas guste grane kakve pretpostavljam da njima trebaju. A za male sovice znam da su preslatke, imala sam prilike da ih vidim kako sede na granama ali to je bilo pre mnooogo godina. U svakom slucaju akose vrate - bice i slika.

--------------------
"IMALA SAM OSAM PRIJATELJA, SEST ME JE OSTAVILO U ZAO CAS, OSTALA MI SAMO DVA - MOJA MACA I MOJ PAS.''

+Quote Post
Marina10
post Mar 4 2009, 11:29 PM
Post #155

Domaći

From: Montreal
Member No.: 2,048

Ovo je moja koleginica snimila prosle nedelje negde u okolini Montreala. Prosto sam morala da podelim sa vama, meni je predivna fotografija snimljena obicnim digitalcem (10x zoom)
Attached File(s)
Attached File  Chouette_rayee.jpg ( 222.47K ) Number of downloads: 11

--------------------
Life may not be the party we hoped for ...but while we are here, we might as well dance.

+Quote Post
Batir Garawul
post Jun 21 2009, 07:26 PM
Post #156

Novi član
*

From: BiH
Member No.: 7,982

Nasha sova

Attached File(s)
Attached File  IMG_4413.jpg ( 117.55K ) Number of downloads: 6

+Quote Post
lena79
post May 4 2010, 12:13 PM
Post #157

Novi član
*

Member No.: 9,536

moja bebica wub.gif :

+Quote Post
Vojke
post Jun 7 2011, 04:43 PM
Post #158

Novi član
*

Member No.: 11,696

Pre dve veceri negde oko 2h ujutru me je probudio neprijatni pisak, predpostavio sam da su u pitanju neke ptice ali nisam znao o kojoj vrsti je rec. To piskanje je trajalo sve do zore sto me je mnogo nerviralo jer nisam oka sklopio. Sutradan negde oko 17h dosao sam kuci sa posla i izasao na terasu, primetio sam nesto povece na brezi ispred zgrade, kada sam bolje pogledao bile su 3 povece sove, ne znam o kojoj vrsti se radi ali sam se bas iznenadio, slikao sam ih ali slike nisu dovoljno kvalitetne da bih objavio. Pustio sam snimak koji sam prethodno vece napravio da bih video njihovu reakciju na sta su one odgovorile klimanjem glave u krug i identicnim piskom koji sam cuo prethodne veceri smile.gif)) Celo popodne sam se zezao sa njima i razmisljao kako mi opet nece dati oka da sklopim, medjutim oko 21h uvece su nestale i vise se nisu vratile. E sad sto vam ovo pricam, nisam neki poznavalac ptica ali predpostavljam da ce ljudima koji se bave istrazivanjem i zastitom zivotinja biti potrebna iz nekog razloga. Lokacija na kojoj se nalazim je Zarkovo u Beogradu a cuo sam da ih ima i u Mirijevu i na Petlovom brdu...

+Quote Post
Zagrivuk
post Dec 24 2011, 04:43 PM
Post #159

Novi član
*

From: Beograd
Member No.: 12,077

Sibirska Sova smile.gif

+Quote Post
pevac983
post Apr 19 2013, 02:03 PM
Post #160

Novi član
*

Member No.: 11,578

[quote name='milanche' date='Feb 3 2006, 07:29 PM' post='15022']
U tom delu Beograda sigurno ima svedecih vrsta sova:

1. utina (mala ushara) Asio otus - najmanja od "ushatih" sova kod nas. Uobichajeno se gnezdi na chetinarskom drvecu (ili redje listopadnom) u napustenim ili preotetim gnezdima ptica (najchesce) iz porodice vrana Corvidae, gde polaze od 3 do chak 8 jaja. Ranije se chesce gnezdila na planinama, polako osvaja gradske i prigradske zone u kojim adominira brojnoshcu. U zavisnosti od "mishje" godine, tj od dostupnosti plena, pre svega sitnih sisara (voluharica, misheva, pacova, rovchica) izlecice vishe ili manje mladunaca. Huk muzjaka je tiho huuuu, zenke tiho "kmechanje" (nazalno). Mladunci se izlezu od marta do juna (prvo leglo), a ako je godina dobra onda i u ponovnom leglu od juna do avgusta. Oglashavaju se "shkripavo", prepoznatljivo chak sa 1 km, slicno shkripanju klackalice u parkovima. Zimi (od okt do marta) se okuplja u tzv. zimska jata koja mogu brojati preko 250 jedinki (Bachka Palanka)! Za sada, u Beogradu su pronadjena 2 takva jata koja su godinama pracena i gde se sove rado vracaju. Na zna se pravi razlog ovakvog okupljanja utina. Pre 2 zime smo odradili kartiranje pronadjenih i poznatih zimovalista utina u Srbiji. Prebrojano je preko 2.000 sova, najvise u Vojvodini. Gotovo svako naseljeno mesto ima barem 1 zimujuce jato, najchesce na chetinarima (tuja, smrcha, jela, bor) i to u blizini crkava, shkola, opshtina (na zavetrinama). Ugrozene su uznemiravanjem, ubijanjem, nedostatkom mesta za gnezdjenje, trovanjem, nedostatkom plena. Moze im se pomoci postavljanje vestackih gnezda, korpi od pletenog pruca koje vrlo rado prihvataju tamo gde nema dovoljno svrachijih i vraninih gnezda.

Pozdrav svima. Od ovog proleca zacuo sam u dvoristu zvuk sove( ranije se nije cuo). Kod mene u kraju ranije je bilo, a ima i sad cukova koji cele godine od proleca pustaju prepoznatljiv zvuk. Ovo sto sam sad cuo najvise mi odgovara ovome sto je
milanche napisao. Zivim u Kragujevcu, malo na periferiji al ima dosta kuca i puteva oko mene. Ima u okolini i par sumaraka
pa mi malo cudno sto su bas ove sove doslo kod mene. Nisam uspeo da tacno vidim gde im je gnezdo, al ima 2-3 cetinara sa vraninim gnezdima pa pretpostavljam da su tu. Pre par dana u sumrak uspeh da vidim jednu, rekoh da je fotografisem i crce baterija pa nisam uspeo. Danas dosla neka ekipa putara, rade nesto na ulici i uplasise sovu koja mi prelete preko glave. video sam gde je sletela i uspeo sam da je slikam sa 5-6 metara. Mozda sam mogao da pridjem i blize, al nisam hteo da je uznemiravam vise.

Molim ako neko moze da mi kaze o kojoj se sovi radi. Velicina je mozda 30-35 cm. Raspon krila mozda pola metra i vise. Ja volim sve zivotinje, a te ptice grabljivice su mi posebno interesantne. Voleo bih da ostane tu i da tamani glodare:). Da li bih ja eventualno mogao nesto da uradim za njih?

http://imageshack.us/photo/my-images/51/hpim0065u.jpg/

+Quote Post

11 Pages V  « < 9 10 11
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 18th December 2017 - 12:22 AM