IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

Reply to this topicStart new topic
> Celijsko Disanje, za 7 razred osnovne skole
mina i beksi
post Jan 31 2007, 05:39 PM
Post #1

Redovni član

Group: Član
From: Beograd
Member No.: 2,466

Ja se spremam za skolsko takmicenje iz biologije.
da li mozete nesto da mi napisete o celijskom disanju?

unapred hvala smile.gif

mina

--------------------
user posted image
Go to the top of the page

+Quote Post
tsnena
post Jan 31 2007, 06:52 PM
Post #2

Redovni član

Group: Saradnik
Member No.: 199

U najkraćim crtama ćelijsko disanje predstavlja razlaganje organskih materija do krajnjih proizvoda CO2 i H20 pri čemu se oslobađa energija u obliku molekula ATP (adenozintrifosfat).
Odvija se kroz dve faze:
1) anaerobnu koja se naziva i glikoliza u kojoj se u odsustvu O2 u citoplazmi ćelije glikoza razlaže do dva molekula pirogrožđane kiseline i pri tome se oslobodi dva molekula ATP;
2) aerobnu fazu koja se nastavlja u mitohondrijama gde se pirogrožđana kiselina iz prethodne faze postepeno razlaže kroz ciklične reakcije nazvane Krebsov ciklus do krajnjih proizvoda CO2, H20 i dobija se još 36 molekula ATP.

Dakle, razlaganjem 1 molekula glikoze oslobodi se ukupno 38 molekula ATP.

nešto više o ovom procesu imaš na:

http://snena.tripod.com/id25.html

srećno na takmičenju! smile.gif

--------------------

+Quote Post
mina i beksi
post Jan 31 2007, 07:59 PM
Post #3

Redovni član

puno hvala! smile.gif

--------------------
user posted image

+Quote Post
mina i beksi
post Feb 10 2007, 05:26 PM
Post #4

Redovni član

Tsnena, samo da Vas obavestim da sam 2 mesto i da sam prosla na opstinsko!!! smile.gif smile.gif smile.gif

Jos jednom hvala na pomoci smile.gif

Mina

--------------------
user posted image

+Quote Post
tsnena
post Feb 10 2007, 05:56 PM
Post #5

Redovni član

Mina, to je jako lepa vest. thumbsup.gif Čestitam i puno sreće na opštinskom takmičenju. 16_7_205[1].gif

--------------------

+Quote Post
mina i beksi
post Mar 10 2007, 04:22 PM
Post #6

Redovni član

Tsena, samo da Vas obavestim da sam prosla na gradsko 2 sam na opstini! smile.gif smile.gif smile.gif

Pozdrav, i posto sada ucimo nove teme, ako ima nejasnoca ja cu Vas pitati za pomoc.
O.K?

16_2_26.gif

--------------------
user posted image

+Quote Post
mina i beksi
post Apr 22 2007, 08:51 AM
Post #7

Redovni član

Kao sto sam rekla, bila sam druga na opstini, ali nazalost nisam prosla na gradu, i nisam se plasirala na Republiku! sad.gif Doduse, pitanja su bila malo nejasna, i mislim da sam imala dovoljno znanje da idem dalje, ali eto, nisam se bas najbolje snasla sa nekim zadacima, sto me je puno kostalo! rolleyes.gif Ali , dobro, pomiricu se sa neuspehom, imam i osmi razred kada ucimo coveka, pa cu tada okusati srecu! smile.gif icon_hippi.gif

Samo sam htela da vas pitam za jedno pitanje, gde se oduzimalo 10 p. ako se jedan odgovor pogresno zaokruzi (to sam ja), - Naime, trebalo je da se zaokruzi vise tacnih odgovora, pitanje je bilo o rosulji: imali smo ponudjeno oko 10 odgovora, gde su navedene njene osobine....
Bilo je 5 tacnih odgovora, a svaki je nosio 2 p; znaci, ukupno 10 poena...Ako jednu osobinu ne zaokruzimo, gubimo 2 poena, sasvim ok!.....ALI, ako jednu osobinu pogresno zaokruzimo gubimo 10 poena....Videcu sa nastavnicom, uz neke sitne greske...prosla bi, ali verovatno me je ova kostala uspeha..... sad.gif

Sta Vi mislite, da li je ovo bilo rigorozno bodovanje, ili je to bilo normalno ..... thumbsup.gif

Puno pozdrava, i unapred hvala na odgovoru! rolleyes.gif thumbsup.gif rolleyes.gif

--------------------
user posted image

+Quote Post
tsnena
post Apr 22 2007, 06:32 PM
Post #8

Redovni član

Ne znam koje su to metodološke mere i ko je pravio pravila bodovanja jer nema logike. sad.gif Naime, ako se za tačan odogovor dobija 2 poena onda bi po svoj logici trebalo da se za netačan oduzme isto toliko.

No, to je takmičenje i ne treba uopšte da te to sekira. Sama činjenica da si među najboljima u tvojoj školi treba da ti bude dovoljna.

Iskreno rečeno ja nisam pristalica takve vrste takmičenja iz biologije i ne vodim svoje đake na nešto u šta ni sama ne verujem. Porazgovaraj sa svojom nastavnicom da te uputi i pripremi za odlazak u Petnicu, to je nešto najbolje što u voj državi možeš dobiti kada je znanje u pitanju.

--------------------

+Quote Post
mina i beksi
post Apr 24 2007, 09:21 AM
Post #9

Redovni član

QUOTE(tsnena @ Apr 22 2007, 05:32 PM)
Ne znam koje su to metodološke mere i ko je pravio pravila bodovanja jer nema logike. sad.gif Naime, ako se za tačan odogovor dobija 2 poena onda bi po svoj logici trebalo da se za netačan oduzme isto toliko.

No, to je takmičenje i ne treba uopšte da te to sekira. Sama činjenica da si među najboljima u tvojoj školi treba da ti bude dovoljna.

Iskreno rečeno ja nisam pristalica takve vrste takmičenja iz biologije i ne vodim svoje đake na nešto u šta ni sama ne verujem. Porazgovaraj sa svojom nastavnicom da te uputi i pripremi za odlazak u Petnicu, to je nešto najbolje što u voj državi možeš dobiti kada je znanje u pitanju.

tongue.gif Hvala Vam, a iskreno, za Petnicu nisam nikada cula, da li mozete da mi objasnite o cemu se radi? rolleyes.gif

--------------------
user posted image

+Quote Post
tsnena
post Apr 28 2007, 10:18 PM
Post #10

Redovni član

pogledaj ovo pa će ti sve biti jasno:

http://www.psc.ac.yu/

--------------------

+Quote Post
mina i beksi
post May 1 2007, 10:17 AM
Post #11

Redovni član

Hvala Vam, u medjuvremenu ispricala mi je nastavnica.............. rolleyes.gif

--------------------
user posted image

+Quote Post
Milica95
post Mar 30 2008, 07:56 PM
Post #12

Domaći

From: Nish
Member No.: 3,180

da li petnica ima i u nisu?
ja sam bila na gradskom takmicenju, mada ne znam po kojoj logici se zove gradsko jer su dolazili i oni iz bora, ali nema veze, i osvojila sam oko0 poena. bas se glupo bodovalo, najmanje 1poen treba da imas, pa da prodjes na repub licko, i bilo je mnoooooogo tesko. izgleda da niko nece ici na republicko. kako neko moze da se uclani u petnicu? mina, jel si se ti uclanila

--------------------
Moj sajt!
uclanite se!

+Quote Post
tsnena
post Mar 31 2008, 09:58 AM
Post #13

Redovni član

Petnica je kraj Valjeva i jedna je jedina. To nije naziv takmičenja već je to istraživačka stanica (pogledaj link koji sam već postavila).

--------------------

+Quote Post
Milica95
post Mar 31 2008, 11:23 AM
Post #14

Domaći

From: Nish
Member No.: 3,180

jaooooooooooooooooooooooo, koj sam ja kreeeeeeeeeeten, nisam osvojila 0 nego 60 poena, i treba najmanje 91, ne 1 poen, stamparska greska... ma znam da je to istrazivacka stanica, nego sam lose napisala, slabo mi radi mozak od juce. pogledala sam link. smile.gif
poz

--------------------
Moj sajt!
uclanite se!

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 29th August 2014 - 05:03 PM