IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

Reply to this topicStart new topic
> Pomoc - Maca Piski I Povraca
esteta
post Aug 31 2011, 12:25 PM
Post #1

Novi član
*

Group: Član
Member No.: 10,057

Molim za savet, maca stara godinu dana jutros je 4 puta povratila i pocela da piska po kuci sto nikad ne radi. Jede Hills hranu granule i pastetu. Juce sam joj prvi put dala adult pastetu od ribe pa jedino ako joj nije prijala, ali zasto piska onda. Takodje voli da lovi muve i da ih jede pa se bojim da nije nesto pojela.

Maca je sterilisana i nikad ne piski van wc, ne izlazi iz kuce.
Go to the top of the page

+Quote Post
mjau
post Sep 1 2011, 12:48 AM
Post #2

Junior
**

From: Beograd
Member No.: 9,894

Moze da se desi da je riba u pitanju, kod mnogih macaka ona izaziva upalu besike, a simptom je upravo piskenje van posipa. Ne znam da li je ona izazvala i povracanje, ako nemate nekih otrovnih biljaka i ako nije progutala neki predmet, moze da se desi. Od muve bi eventualno povratila jednom, ali ne 4 puta. Zaobilazite hranu koja sadrzi ribu u sirokom luku. Dok povraca dajte joj samo kuvano pilece belo meso, neposoljeno, da joj se smiri zeludac. Ako se povracanje ne proredi idite veterinaru.

A za ubuduce ne bi bilo lose davati joj sto manje granula a sto vise konzervi (osim ribe naravno), posto macke koje jedu vlaznu hranu unose vise vode nego macke koje jedu granule, sto je bitno za zdravlje mokracnog sistema i za opste zdravstveno stanje, jer se izbegava rizik od hronicne dehidratacije. Ja mojima granule dajem vrlo vrlo retko i u malim kolicinama, a konzerve sa ribom nikada ne kupujem.

Sto se trenutne situacije sa besikom tice, ne bi bilo lose da joj veterinar izvadi mokracu da vidite ima li bakterija (vrlo verovatno ih nema, one se javljaju samo kod starih macaka ili macaka sa hronicnom bolescu kao sto je dijabetes ili bubrezna insuficijencija) ili eventualno nekih kristala / kamena, mada je statisticki verovatnije da je samo iritacija zbog ribe u pitanju (idiopatski cistitis, on cini skoro 2/3 slucajeva upale besike kod mladih, zdravih macaka) i da joj trebaju samo analgetici i vlazna hrana. Nemojte da vam kazu i ako nema kristale da treba da joj dajete specijalne granule, idiopatski cistitis se ne leci granulama nego vlaznom hranom i izbegavanjem stresa (svih promena u okolini, dnevnoj rutini i slicno).

--------------------

+Quote Post
esteta
post Sep 1 2011, 08:02 AM
Post #3

Novi član
*

Evo novih info. To sto smo mislili da je piskila u stvari je bio proliv, znaci ne piski nego ima proliv koji je kao vodica. Isli smo kod veta primila inekciju i dao mi neki rastvor da joj sipam u usta, ali ona i to povraca. Vet rekao da joj ukinemo hranu i vodu dok se ne smiri. Inace guza joj je jako crvena od proliva i vuce je po podu. Danas je vec drugi dan pa cemo videti sta se desava, uzrok je i dalje nejasan.

+Quote Post
mjau
post Sep 1 2011, 01:12 PM
Post #4

Junior
**

Pretpostavljam da je maca vakcinisana, redovno ciscena od glista? U svakom slucaju dobro je sto je prati veterinar da bi joj dao infuziju ako dehidrira. Nadam se da ce se uskoro stabilizovati.

--------------------

+Quote Post
esteta
post Sep 2 2011, 09:01 AM
Post #5

Novi član
*

Dobila je terapiju, inekcije ...Jos je malaksala i kunja, pomalo jede. Uzrok svega je jos nejasan, jedino ako ta riblja pasteta nije bila po njenom ukusu. Inace ona je jela sve bez biranja. Nadam se da ce biti dobro.

Sto se tice granula i vlazne hrane, ona mnogo vise voli granule. Pastetu jedva pojede 1/4 konzeve (od 85gr) dnevno, a granule gricka po ceo dan. I posle sterilizacije je prvo prisla granulama a ne pasteti.

+Quote Post
mjau
post Sep 2 2011, 12:46 PM
Post #6

Junior
**

QUOTE(esteta @ Sep 2 2011, 10:01 AM) *
Dobila je terapiju, inekcije ...Jos je malaksala i kunja, pomalo jede. Uzrok svega je jos nejasan, jedino ako ta riblja pasteta nije bila po njenom ukusu. Inace ona je jela sve bez biranja. Nadam se da ce biti dobro.

Sto se tice granula i vlazne hrane, ona mnogo vise voli granule. Pastetu jedva pojede 1/4 konzeve (od 85gr) dnevno, a granule gricka po ceo dan. I posle sterilizacije je prvo prisla granulama a ne pasteti.

Velika vecina macaka koje su redovno dobijale granule u prvoj godini zivota vise vole njih, razvije se navika, koju je nekada jako tesko promeniti kada se za tim ukaze potreba iz zdravstvenih razloga. Takodje je problem sto macke koje imaju granule na dohvat sape ceo dan nikada nisu zapravo gladne, pa onda i ne mogu da pojedu vise pastete kada im se ponudi (ovakav nacin hranjenja je inace uzrok br. 1 gojaznosti kod sterilisanih macaka).

Ne znam, to meni strasno lici na macju kugu, da bas tako ekstremno odreaguje na hranu prosto je neverovatno... Analiza krvi nije radjena? Moze da bude i macja leukemija, i na to bih je testirala.

--------------------

+Quote Post
Zaklinica
post Sep 6 2011, 01:14 AM
Post #7

Domaći

From: Nis
Member No.: 3,613

,,Macija kuga'' nije bolest macaka, vec pogresan tacnije zargonski naziv za parvovirozu koja je iskljucivo pseca bolest (parvo virus je izaziva, macke ne oboljevaju od nje). Macija kuga ne postoji.
Ovo nisu simptomi macije leukemije (da bi doslo do tog stadijuma bile bi potrebne godine i pre toga masa simptoma,macija leukemija prvenstveno prouzrokuje tumore i povecane limfne cvorove), stavise veze nema s tim. Ako nije vakcinisana macka trovalentnom vakcinom (Nobivac Tricat koja obuhvata panleukopeniju, neke sojeve calici i neke sojeve herpes virusa) onda nazalost moze biti panleukopenija (ona daje bas takve simptome). Ako je stomak natecen i ,,voden'' , postoji acites u trbusnoj supljini (stomak deluje kao ,,kesa sa vodom'' , veterinar to moze da napipa i dok se ne vidi gloim okom) , onda moze biti maciji infektivni peritonistis (upala potrbusnice, nazalost 100 % smrtonosna). Mada s obzirom da se to javilo nakon uzimanja te konzerve, sasvim je moguce da je bakterijskog porekla iz hrane, moja prijateljica ima slucaj macke zarazene Clostridium Difficile putem konzerve, zena je poslala te konzrve na analizu i pokazalo se da je odatle... inace ona nije iz Srbije, ali je iz regiona. Sto znaci da svasta mogu da nam ,,podvale'' i uvale i putem gotove hrane. U nekim suvih hranama je pronadjena salmonela (najsveziji primer Purina One- na srecu, ja sam dovlacila iz Italije tu hranu, ali linija Purina One Actilea prosle zime i bilo je ok, nije bila kontaminirana. Ali relativno skoro su otkrili salmonelu i u njoj...

--------------------

+Quote Post
esteta
post Sep 6 2011, 10:55 AM
Post #8

Novi član
*

Maca se oporavila, kuc, kuc ... Bila ja kod veta, radjen UZ stomaka, dobila neke antibiotike. Sad normalno jede, pije, kaki ...

Jedino nam nije jasno sta je uzrokovalo to stanje ... ili ta riblja pasteta ...ili je pojela nekog leptira ili insekta posto obozava na terasi da lovi i jede.

Macka je inace vakcinisana i kucna je, jede samo Hills ... tako da niko ne zna sta se desilo.

+Quote Post
mjau
post Sep 6 2011, 01:38 PM
Post #9

Junior
**

Drago mi je sto je maci bolje, bas je cudno kako joj se to odjednom desilo.

@ Zaklinica, zar panleukopenija nije macja kuga? "Feline panleukopenia virus (FPV), also known as Feline infectious enteritis, Feline distemper, feline ataxia, or cat plague, is a viral infection affecting cats, both domesticated and wild feline species it is caused by feline parvovirus, a close relative of type 2 canine parvovirus..."

A i zasto bi se bolest koja pogadja samo pse zvala macja kuga. Nego pre ce biti da je pseca parvoviroza nazivana macjom kugom zato sto se mislilo da je mutirani macji parvovirus u pitanju, pa da su osim macaka i psi poceli da dobijaju macju kugu: "Parvovirus CPV2 is a relatively new disease that appeared in the late 1970s. It was first recognized in 1978 and spread worldwide in one to two years. The virus is very similar to feline panleukopenia (also a parvovirus); they are 98% identical, differing only in two amino acids in the viral capsid protein VP2 ... The early belief was that the feline panleukopenia mutated into CPV2."

--------------------

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 30th August 2014 - 05:11 AM