IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

> Grabljivice..., ...u Beogradu i okolini
Kozlov
post Feb 14 2006, 12:41 AM
Post #1

Redovni član

Group: Član
Member No.: 832

Nisam siguran da li je to uobicajena pojava pa sam ja to nedavno poceo da primecujem ili su i inace manje vise ceste. Stvari stoje ovako:

Accipiter nisus, Kobac - pred Novu Godinu na Zvezdari iznad crkve sv. Antuna

Falco tinnunculus, Vetruska - letos jedan par u Sumicama oko hotela Srbija, mislim da imaju gnezdo na jednoj od okolnih zgrada u izgradnji, zatim ponovo letos u Medakovicu III, i jos jednom letos iznad moje zgrade (kod Super Vera), sredinom oktobra na nebu iznad zemunskog keja, pre mozda dve-tri nedelje u samom centru grada na nebu iznad Pravnog fakulteta (!?)

Falco columbarius, Mali soko - frapirao sam se kada sam pretprosle zime video jednog koji je sleteo sa plenom (vrapcem) na malu 'zelenu povrsinu' izmedju zgrada 10ak metara od moje terase, prvo sto je relativno redak zimski gost a drugo gde bas kod mene da dodje (mada je tu dolazilo jos vrsta za koje ni u ludilu ne bih pomislio da cu ih bas tu videti)

Buteo Buteo, Misar - vise nego cest na Avali, sto naravno i nije za cudjenje ali prilazem i to kao mogucnost za videti/snimiti
Go to the top of the page

+Quote Post
3 Pages V   1 2 3 >  
Start new topic
Replies (1 - 14)
Esdy_11192
post Feb 14 2006, 01:03 AM
Post #2

Junior
**

Member No.: 254

kao sto sam rekao na drugoj temi evo sta sa ja zapazio u "mom kraju":

Nocne grabljivice:
Otus scops [koju nisam jos uspeo da vidim]
i
Asio otus [njega sam video na mom drvetu, a i redovno ga cujem].

Zvuci mladunaca su [bili] od Asio otus.

a evo sta sam rekao o dnevnim
A sto se tice one dileme kod kobca/jastreba, ptica se oglasavala kao Accipiter nisus a izgledala [tj. najvise podsecala] na Accipiter gentilis. Predpostavljam da je ipak kobac...

plus da dodam da je ujak video "neku vrstu" [ispred kuce] koja je uhvatila vrabca... Verujem da je kobac...

Inace iznad Avale sam video nesto mnogo vioko sto lebdi, nije pomogao ni dvogled... Mislim da je bio misar...

A iznad ade, deo reke koji je posle sajma ka gradu, mislim da sam video orla [mozda misara] mozda i veceg... nisam imao dvogled, vec sam vozio biciklu...

koliko sam citao nekad davno se pojavljivao cak i bradan u BGu !!! Mislim da se i belorepani pojavljuju, a ima i prica da je F. peregrinus pokusao da se gnezdi na zgradi "usce" i na beogradjanci[ sad da li je uspeo, neznam. Mozda Milan zna vise detalja...

+Quote Post
milanche
post Feb 14 2006, 01:56 PM
Post #3

Junior
**

Member No.: 845

Ja sam vidjao dosta dnevnih grabljivica, ukljucujuci i Circus pygargus na Zvezdari, u vreme seobe. Da, izgleda da F. peregrinus - sivi soko, pokusava da se gnezdi u Beogradu, plena ima, "litica" ima, uskoro ce vec neko to i potvrditi. Kupite "Atlas ptica grabljivica Srbije", jedna od najboljih knjiga o pticama koja je kod nas objavljenja. Sa indexom popust 50% u Zavodu za zastitu prirode Srbije!

Izgleda da se i beloreani gnezde negde oko Ade Ciganlije! Pazite kada odete tamo, mozda ih i vidite.

--------------------
www.wild-serbia.com

+Quote Post
Esdy_11192
post Feb 14 2006, 03:24 PM
Post #4

Junior
**

QUOTE(milanche @ Feb 14 2006, 01:56 PM)
Kupite "Atlas ptica grabljivica Srbije", jedna od najboljih knjiga o pticama koja je kod nas objavljenja. Sa indexom popust 50% u Zavodu za zastitu prirode Srbije!

Ja sam uzeo moj primerak [i jos ponesto] na zadnjem sajmu knjiga...
Odlicna je...
Platio sam nekih 1.600 din [valjda], izgleda da je daju sad bas za male pare...

Inace i ranije sam je listao u biblioteci...

Milane kako napreduje pokusaj izdavanjna knjige za indentifikaciju ptica o kojoj je bilo reci na ligaptice ??
To je valjda adaptirani prevod strane knjige....

+Quote Post
milanche
post Feb 14 2006, 05:36 PM
Post #5

Junior
**

Member No.: 845

Knjiga je prevedena, strani izdavac se slozio da je stampamo na srpskom jeziku, ali nema novca za stampu. Dragan Simic je jedan od prevodilaca i autora naseg izdanja. Covek se trudi vec vise od 2 godine da nadje novac, ali ne ide. Zaista je hitno da to odradimo. Da li imate neke ideje?

--------------------
www.wild-serbia.com

+Quote Post
Esdy_11192
post Feb 14 2006, 06:19 PM
Post #6

Junior
**

QUOTE(milanche @ Feb 14 2006, 05:36 PM)
Knjiga je prevedena, strani izdavac se slozio da je stampamo na srpskom jeziku, ali nema novca za stampu. Dragan Simic je jedan od prevodilaca i autora naseg izdanja. Covek se trudi vec vise od 2 godine da nadje novac, ali ne ide. Zaista je hitno da to odradimo. Da li imate neke ideje?

Pa sto se ne trazi sponzorstvo drzave ili neke velike firme ???
Mislim da bi npr. Hemofarm vrlo rado dao pare, samo treba pitati...
Inace i donacije ne bi bile na odmet...

Oni [potencijalni sponzori] ce imati dobar ugled i besplatnu reklamu, dok ce sdruge strane knjiga biti stampana. Mislim da stampanje izdanja staje nekih 10000-20000eur [mozda gresim]...

Sto se tice stamparije, tu mogu da vidim sta je najpovoljnije jer imam druga koji s ebavi time...

+Quote Post
Esdy_11192
post Feb 15 2006, 07:57 PM
Post #7

Junior
**

Evo samo da kazem da sam i jutros iznad Doma omladine cuo Kobca. Mislim da je jurio golubove i sleteo na D. omladine...

+Quote Post
crnamrlja
post Feb 19 2006, 01:13 PM
Post #8

Gazda :)

Group: Admin
From: Beograd
Member No.: 5

Sta bi ovo bilo, juce jaaaaako visoko iznad parka kod Mem. centra 25. maj.

Dva primerka su krstarila na vetru.

--------------------

+Quote Post
Kozlov
post Feb 19 2006, 04:48 PM
Post #9

Redovni član

QUOTE(crnamrlja @ Feb 19 2006, 12:13 PM)
Sta bi ovo bilo, juce jaaaaako visoko iznad parka kod Mem. centra 25. maj.

Dva primerka su krstarila na vetru...

Haliaeetus albicilla, belorepan. Imas jos slika???

+Quote Post
Esdy_11192
post Feb 19 2006, 06:00 PM
Post #10

Junior
**

QUOTE(Kozlov @ Feb 19 2006, 04:48 PM)
Haliaeetus albicilla, belorepan. Imas jos slika???

Definitivno belorepan !!! thumbsup.gif

Samo jo Milan da potvrdi...

+Quote Post
crnamrlja
post Feb 19 2006, 06:20 PM
Post #11

sad sam bio na birdguides.com i jeste taj.

nemam vise fotki, tj imam ali su sve ovakve, da se ptica jedva vidi.

ovo je posao za 500mm + TC 2x a ja trenutno imam samo 300mm. [doduse na APS senzoru ali je i to kratko]

nije li cudno da se ove ptice vide iznad Beograda?

--------------------

+Quote Post
Kozlov
post Feb 19 2006, 07:21 PM
Post #12

Redovni član

Ma nisam ni imao a ni sad nemam dileme da je belorepan, sve ukazuje na to - opsti utisak o velicini, oblik i sirina krila i 'prsti', odnos glava-telo-rep, sam rep (oblik, boja i velicina)... Uostalom Milanche rece da se gnezde negde u blizini Ade Ciganlije. Pitao sam zbog fotki ovog drugog primerka.

Ej Gorane, i ja sam danas od 12-15h bio na keju. Steta nisam gledao bas bog zna koliko u nebo mada sumnjam da bi bez stativa ista pametno mogao da vidim... smile.gif Koliko je ovo zoom?

+Quote Post
crnamrlja
post Feb 19 2006, 07:24 PM
Post #13

Ljudi, nemojte molim Vas da radite toliko citiranja, pogubicemo se u citatima citata biggrin.gif

Pa, evo da i ja iz necega drzim predavanje tongue.gif posto sam za prepoznavanje ptica za sada pacer...
Zoom nije bas pravilan izraz, on oznacava koliko puta se umnozava pocetna zizna daljina [u mm]
Tako 10 x zoom moze biti objektiv koji ima raspon 38-380 a i 50-500 a ovaj drugi naravno ima vece uvecanje.

I tako dalje, bolje sad da stanem, odo previse u offtopic a ima tu jos sta da se napise posto senzori uglavnom nisu velicine 35mm filma prema kome se sve izracunava...ako ste zainteresovani, napisacu jos detalja u onoj temi o foto opremi.

--------------------

+Quote Post
Kozlov
post Feb 19 2006, 08:11 PM
Post #14

Redovni član

Ma zaboravio sam da izbrisem jedan par 'quote'... mig

Pa jel ima razlika izmedju prvog i drugog primerka - SLIKEEEEEE??? smile.gif

+Quote Post
crnamrlja
post Feb 19 2006, 08:36 PM
Post #15

ne bas, izabrao sam ovu koja je bila `najostrija`.
druga ptica je kruzila iznad iste teritorije, mislim da je bio manji primerak [zenka?]

--------------------

+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 20th February 2018 - 10:47 PM