IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Irski Mekodlaki Pšenični Terijer, standard, opis, slike
zirafa
post Oct 22 2006, 09:48 PM
Post #1

Redovni član

Group: Član
From: Zajecar
Member No.: 1,217

Mekodlaki pšenični terijer je izuzetan obiteljski pas koji je potpuno sretan i zadovoljan samo kada je cijela obitelj na okupu, uvijek nastoji razveseliti vlasnika, vrlo je zaigran i u njegovoj se glavi stalno rađaju nove ideje, kako vlasnik ne bi bio pošteđen iznenađenja. Uvijek je napet u očekivanju kada će mu se vlasnik obratiti. Općenito mekodlaki pšenični terijer lako i brzo uči, ali uvijek u biti ostaje pravi irski svojeglavac. Kao kućni pas izrazito je prijatan, uvijek vrlo oprezan, miran, te što je vrlo interesantno gotovo nikada ne laje. Velika prednost kod držanja ove pasmine u stanu je što mu dlaka ne otpada. Mekodlaki pšenični terijer mora se zato dva do tri puta na tjedan temeljito očetkati normalnom žičanom četkom bez zubaca, te nakon toga češljem širokih zubaca počešljati. Sva mjesta na tijelu moraju se moći bez problema lako očešljati. Ako želimo psa izvoditi na izložbe potrebno je napomenuti da mekodlaki pšenični terijer nije pasmina za držanje u kavezu. Psu je potrebno mnogo kretanja, a život u kavezu neće osigurati zadovoljavajuću kondiciju psa kao niti kvalitetu dlake koja je izuzetno važna kod ocjenjivanja ove pasmine na izložbama. Preporučljivo je psa najmanje nekolika dana prije izložbe okupati, pa je dlaku psa držanog u kavezu gotovo nemoguće održati čistom do nastupa. Okupani se mekodlaki pšenični terijer šiša isključivo škarama.

Uređivanje mekodlakog pšeničnog terijera počinje uređenjem glave koja mora biti kratko ošišana između ušiju (ne i prekratko), a ista je stvar s ušima kao i obrazima. Između ušiju dlaka treba biti tako ošišana da lubanjski dio glave izgleda plosnato. Iznad očiju, kao i između obrva dlaka se ostavlja dugom. Brada treba biti naglašena, ali ne kao kozja. Dlaka se oprezno šiša od očnog kuta do usnog kuta. Dlaka na prsnom košu se skraćuje, naglašavajući pravi front. Vrat se šiša tako da se dobije tekuć prijelaz na leđnu liniju. Dlaku na leđima odgovarajuće prikratimo s gornje strane, te eventualno i sa strana. Rep šišamo da dobije zašiljenu formu ostavljajući dlaku na gornjoj strani repa dužom. Na prednjim se nogama dlaka ostavlja dugom, uvijek je počešljana. Prednje noge trebaju ispoljavati ravnu liniju od ramena do poda. Šape se uređuju tako da budu okrugle. Dlaka se ispod korjena repa šiša kratko omogućavajući uvijek čist izgled. Stražnji dio mora izgledati kvadratičan s naglašenim skočnim zglobovima. Ispod trbuha pruža se linija koja se ravno penje od prednjih prema stražnjim ekstremitetima. Dlaka u slabinskom dijelu treba biti ošišana samo toliko koliko je potrebno da bi se lagano naglasio struk. Posebno je bitno naglasiti da ni u kojem slučaju mekodlaki pšenični terijer ne smije biti uređivan strojem za šišanje.

Smatra se da je pasmina stara preko 200 godina mada iz toga doba ne postoje slikovni ili pisani podaci. Stari zapisi spominju irskog terijera i pšenicnu boju. Značajno je da se u zapisima s vremena na vrijeme spominje i otvorenija dlaka. U to vrijeme ime "irski terijer" obuhvaćao je kao skupno sve pasmine nalik na današnje irske terijere. Postavlja se pitanje da li je stvarno pravo ime dobio tek 1937. godine. Ne postoji sumnja da je mekodlaki pšenični terijer bio mnogobrojan u čitavoj Irskoj i to davno prije službenih izvješća o njemu i Irish Kennel Cluba.
Najveći broj nalazio se na jugu i na jugozapadu Irske. Štenili su se u ambarima, živicama ili sjenicima, te su u surovim uvjetima preživljavali samo najjači koji su dalje stvarali potomstvo. U jednom vrlo mračnom vremenu nemirne Irske povijesti, kada najamnici zemlje nisu smjeli imati vrijednosti veće od 5 funti sterlinga, mekodlaki pšenični terijeri su siromašnim ljudima bili isto ono što su plemićima bili Irski vučji hrtovi, koji tada bijahu obilježje ljudi na položajima, te ljudi s titulom.
Služili su kao čuvari posjeda i općenito su se koristili za obavljanje različitih poslova. Kao prvo pojavljivanje mekodlakog pšeničnog terijera na umjetničkom radu navodi se slika "00 The Aran Fishermans Drowned Child" autora F. Bacona. Na ovoj se slici nalazi pas izgledom i veličinom nalik današnjem mekodlakom pšeničnom terijeru. Navedena slika je bila izložena 1843. godine. Prolazile su godine i godine, dešavali se ratovi, revolucije, potresi i potopi, mijenjao se okoliš i granice zemalja. Na jednom radnom ispitu 1932. godine kada su bili ocjenjivani terijeri senzaciju je izazvao pšenični terijer, tako da se javila ideja određenog kruga ljudi o službenom priznavanju te pasmine od strane Irish Kennel Cluba.
Želja vlasnika i ljubitelja je bila da se osnuje klub s ciljem unapređenja pasmine. Pasmina mekodlaki pšenični terijer bila je najprije priznata od Irish Wheaten Terrier Cluba, dok je zahtjev za članstvo u Irish Kennel Clubu bio odbijen.
U narednim je godinama često bio ponavljan isti zahtjev koji je i dalje bio odbijan zbog jake opozicije koja je imala više interesa u drugim terijerskim pasminama. Nakon dugog vremena mekodlaki pšenični terijer priznat je kao pasmina, ali je ozbiljan kamen spoticanja bio tada priznato ime �Irish Wheaten Terrier� koje je davalo veliku mogućnost zamjene s Irskim terijerom. Napokon nakon nekoliko godina postignut je dogovor s Irish Kennel Clubom, te je pasmina dobila današnje ime. Psi ove pasmine su bili prvi puta izloženi 17.03.1937. godine na klupskom prvenstvu Irish Kennel Cluba, ali se nisu našli u natjecanje s ostalim pasminama.
Mekodlaki pšenični terijer je bio zadnji od irskih autohtonih pasmina koji je dobio pravo sudjelovanja na izloľbama. Nakon toga pasmina postaje sve popularnija na izložbama u Irskoj, te se širi u Englesku, a zatim i u Ameriku. U Americi se broj mekodlakih pšeničnih terijera vrlo brzo povećava zbog velike popularnosti, ali to biva i uzrok promjene bitnih karakteristika izgleda pasa što danas izaziva mnoge probleme i neslaganja između različitih uzgajivača, te organizacija u svijetu poglavito s Irish Soft Coated Terrier klubom.

UPOTREBA

Koristili su ga farmeri za suzbijanje štetočina i pomoć u poslu oko farme. Upotrebljavao se u teškom poslu lovljenja jazavaca i vidri.

KRATKA POVIJEST

Povijest mekodlakog pšeničnog terijera je nejasna zbog bliskost s ostalim terijerskim pasminama porijeklom iz Irske. Mekodlaki pšenični terijeri su vjerojatno najstariji od sve četiri pasmine. Oni postoje najmanje 200 godina kao mekodlaki psi. Stvaranje pasmine je rezultat promišljenog uzgoja. Uprkos dugoj povijesti mekodlaki pšenični terijer, tek 1930. godine službeno priznat od Irish Kennel Cluba. Popularnost pasmine je sigurno rasla i postala je čestom u Engleskoj i USA, te dobro poznata širom svijeta.

OPĆI IZGLED

Odvažan, aktivan, zbijen, dobro građen, odaje snagu, ne previše dugonog, niti preblizu zemlje

PONAŠANJE I TEMPETRAMENT

Pun duha i zaigran, dobrog temperamenta, odan vlasniku, inteligentan, pun povjerenja, obrambenog ponašanja, ali bez agresije.

VAŽNE PROPORCIJE

Gubica nije duža od lubanjskog dijela.

GLAVA

GLAVA: Općenito snažna, ali bez grubosti, boja dlake jednaka kao i na ostalim dijelovima tijela.
LUBANJSKI DIO: Glava duga, u dobrom omjeru s tijelom, lubanja ravna i bez nabora, između ušiju ne preširoka.
STOP: Naglašen.
NOS: Crn, dobro razvijen.
ČELJUSTI: Snažne.
OBRAZI: Ne istaknutih kostiju.
USTA: Zubi veliki, pravilni, škarast ili kliještast zagriz ne predgriz ili podgriz.
OČI: Tamne, tamni očni kapci,

VRAT

Umjereno dug i snažan, bez suvišne kože.

TIJELO

TIJELO: Zbijeno i ne predugo, ravne gornje linije.
RAMENA: Fina, dobro položena, mišićava.
PRSNI KOŠ: Dubok, dobro zasvođenih rebara.
SLABINE: Kratke i snažne.
BEDRA: Snažna i mišićava

REP

Dobro nasađen, ne predebeo, nošen veselo, skraćuje se na 1/3 ukupne dužine ili iza 6. Kralješka tako da bude u skladu s tijelom psa (ako se skraćuje)

NOGE

PREDNJE NOGE: Savršeno ravne, gledano s bilo koje strane, dobrog kostura i snažnog mišičja.
STRAŽNJE NOGE: Dobro razvijene, snažnog mišičja, dobrih kutova, skočni zglobovi nisko smješteni i nisu zakrenuti kako unutra tako niti van. Čaporci trebaju biti uklonjeni.

ŠAPE

Male, zatvorene, nokti prstiju crni, ali je različitost tamne boje dopuštena.

KRETANJE

Paralelno kako sprijeda, tako i straga, laktovi priljubljeni, slobodno, tekuće kretanje.

DLAKA

DLAKA: Meka, svilena na dodir, ne oštra (s izuzetkom mladih pasa), šišanje dozvoljeno.
ŠIŠANI PSI: Dlaka skraćena na tijelu, vratu, prsima i lobanji, ostavljena vrlo dugom na gubici i iznad očiju, brada i brkovi se njeguju, obilna dlaka na nogama, dlaka na tijelu skraćena toliko da slijedi konture tijela, rep uređen tako da se prema vrhu stanjuje.
NEŠIŠANI PSI: Dlaka se ostavlje dužom od 12,7cm, obilna i meka, valovita ili blago kovrčava (dužina ne znači i punoću). Dlaka ne smije biti kao u pudla ili bobtaila. Psi s ovakovom vrstom dlake moraju biti strogo kažnjeni jer odaju pogrešan dojam tipa i pasmine. Posebnu pažnju treba posvetiti razvoju dlake u štenaca. Štenad se rijetko kada rađa sa dlakom odgovarajuće kvalitete, pa oni prolaze kroz nekoliko promjena boje i teksture prije konačnog razvoja. Tražena kvaliteta bi trebala biti postignuta u starosti od 18-24 mjseca.
Mekodlaki pšenični terijeri se rađaju crvene, sive, a ponekad i čisto pšenične boje, uvijek s crnom maskom. Ponekad postoji tamna pruga duž srednjeg dijela leđa, ili su crni vrhovi dlake na tijelu. Ove tamne oznake nestaju sa starosti, crna boja nije dozvoljena u bilo kojoj starosti psa s izuzetkom gubice sa koje s vremenom nestaje.

BOJA

Sve nijanse od svijetlo pšenične do zlatno crvene boje.

VELIČINA I TEŽINA

Mužjaci su veličine 46-48 cm. Ženke su nešto niže. Težina za mužjake iznosi od 15,75-18 kg. Ženke su nešto lakše.

GREŠKE

Predgriz, podgriz, nos bilo koje druge boje osim crne, odrastao pas s nečistom pšeničnom bojom, nervoznost, agresivnost.
DISKVALIFIKACIJSKE MANE
Žute oči, bijela dlaka, smeđa dlaka, mutna, debela, vunasta ili vatasta tekstura dlake.

NAPOMENA

Mužjaci moraju imati dva pravilno razvijena i potpuno spuštena testisa u skrotumu.

--------------------
Go to the top of the page

+Quote Post
kamerado
post Oct 24 2006, 10:27 AM
Post #2

Domaći

From: Nikšić
Member No.: 1,884

evo jedan mališa
Attached File(s)
Attached File  softcoat.jpg ( 0bytes ) Number of downloads: 2

--------------------
"Psi su naša veza sa rajem. Oni ne znaju za zlo, zavist ili nezadovoljstvo. Sedeti sa psom na padini brda u lepom danu znači ponovo biti u Raju, gde nedostatak aktivnosti ne znači dosadu već mir". - Milan Kundera

http://doa-paws.forumotion.net/

+Quote Post
ISCWT
post Mar 4 2007, 07:55 PM
Post #3

Novi član
*

Member No.: 2,893

Bok!

Na ovoj sliki gore je nestandardan i grozan pas. mad.gif

Ja sam vlasnica pšeničnog teriera i jako volim ovu pasminu i činim što zasad mogu, da informiram i sebe i druge o pasmini.

Nije tu fora, da se samo po googlu potraže prva slika pšeničnog teriera, jer ova pasmina ima jake probleme - ako utipkate maureen holmes, možete pronači i super slike, recimo ova:

Ko je bila ona? Ona je bila jedna prvih koja se borila, da pasmina bude priznata i njezini psi iz uzgajivačnice Holmenock's mogu se pronači skoro u svim rodovnicama po širom svjetu.
Borila se za pasminu i pisala članke, držala seminare. Bila je vrlo uplivna osoba tako u IKC kao i drugje.

Njezina "nasljednica" je Louise Borst-Borreman (uzgajivačnica Brugh Na Boinne) koja isto govori o pasmini; šta je standardan softič i šta nije.

Ima i svoju web stranicu, gdje se može nači kup informacija.
http://www.wil.borst.luna.nl/

Maureen Holmes isto je napisala i 2 knjige; jedna je naslovljena The Wheaten Years, a druga je "novije" izdanje te knjige i nosi naslov The Softcoated Wheaten Terrier. Ta knjiga jednostavo mora biti kod pravog uzgajivača, jer su nutra napisani i preci pasa i njihove slike, striženje, zdravlje ...

Knjiga se može naručiti na L.B.B. stranici i košta 27.5 €

Cheque of Euro € 27.50

payable to Mrs. Louise Borst-Borreman,
to be sent to
92 Latijns Amerikalaan
2622 BD Delft, The Netherlands

or

direct transfer of Euro € 27.50 into account no. 81.27.53.720

with the "FORTIS Bank (former VSB Bank), Utrecht, The Netherlands",
in the name of Mrs. L.P.M. Borst-Borreman.
Latijns Amerikalaan 92, Delft , The Netherlands.

The above amount covers bank transfer costs and postage

Još slika jednog preljepog i tipičnog softiča:

To je Harry iz Češke uzgajivačnice Wanton Buddy's i stvarno je prekrasan pas.

I još jedna stranica o tom problemu u dlaki:
http://users.adelphia.net/~lechaun/standard.html

Pozdrav od Sanje i Elmera

+Quote Post
kamerado
post Mar 6 2007, 08:17 PM
Post #4

Domaći

From: Nikšić
Member No.: 1,884

Postavila sam sliku ove rase,s obzirom da nije bilo nijedne, a ne pokusala da napravim foru mad.gif

--------------------
"Psi su naša veza sa rajem. Oni ne znaju za zlo, zavist ili nezadovoljstvo. Sedeti sa psom na padini brda u lepom danu znači ponovo biti u Raju, gde nedostatak aktivnosti ne znači dosadu već mir". - Milan Kundera

http://doa-paws.forumotion.net/

+Quote Post
mina i beksi
post Mar 7 2007, 10:02 AM
Post #5

Redovni član

From: Beograd
Member No.: 2,466

16_14_5[1].gif
Pas je pas, i SLAZEM se sa tobom da kada je rec o standardu da se stavi slika standardnog psa, ali ti da kazes za psa koji nije u standardu da je GROZAN je odvratno!!!!
Zao mi je sto prvi put pisem tebi, i obracam ti se ovako, ali stvarno je GLUPO da tako nesto pises!!!!!!!!!

oops.gif

Sta, ako mu otac nije bio 100 puta cacib, onda je ruzan.... sad.gif

Ovim sto si napisala samo pokazujes da si snob i da ti je bitno da imas cistokrvnog psa........, neka ti je bitno , ali nemoj za one koji TO nisu da govoris da su ruzni.....i ODVRATNI!!!

msn-wink.gif Ja sam vlasnica maltezera, i on jesta lep i drago mi je sto ima potencijala, ali ja kada vidim "maltezera" koji je malo zut , ne kazem da je odvratan, vec da je sladak, ali da nije u standardu!!!! thumbsup.gif

Priroda je regulisala sve!!! smile.gif
Tako da , ako neki pas nije bas PRAVI irski mekodlaki psenicni terijer ne znaci da je ruzan!
OVIM vredjas sve ljubitelje pasa kojima nije bitno da li je pas cistokrvan!
Slike su ti zaista lepe smile.gif , a "kameradov" malisa je preeeesladak!!!! smile.gif

36_33_12.gif zavrsam "raspravu", i nadam se da ce mo se od sada lepo druziti, a ne svadjati. Izvinjavam ti se, ako sam te necim uvredila, ali samo iznosim svoje misljenje!!! thumbsup.gif

Bas ti je lep avatar!

Pozdrav, Mina! 16_4_7[1].gif

p.s.Izvinjavam se crnoj mrlji jer znam da ovakve rasprave ne voli, ali samo sam iznela svoje misljenje, i da da ti napomenem to sto mislis da je taj pas ruzan, ako vec mislis mi te ne mozemo promeniti, ali molim te da to misljenje ne iznosis tako BURNO!!!

--------------------
user posted image

+Quote Post
ISCWT
post Mar 9 2007, 12:12 AM
Post #6

Novi član
*

1. kamerado: nisam mislila, da si postavila foru. Samo sam nakazala, da se ne može staviti slika baš svakog psa, kad dođeš u opis neke pasmine.
Isto ne bi mogla staviti sliku dugodlakog njemačkog ovčara za standardnog nemačko ovčara.

2.mina i beksi; NIGDJE nisam zapisala, da je pas ružan ili odvratan! To si ti prva napisala. I ako kažem, da mi je ovaj pas grozan, to je moje osobno mišljenje i ne gledam na ovog pasa subjektivno, nego objektivno - ko na predstavnika pasmine. Pa kako se več predstavlja pasmina, nek se onda predstavlja kakva mora biti.

I nije važno koliko šampiona ima u krvi. I amerikanci imaju šampione u krvi, pa to ne znači, da pas ima svilenu dlaku (standard za ovu pasminu).

Molim te, da me ne osuđuješ jer me ni ne poznaješ. A ako kažeš, da sam snob - molim te objasni mi tačno zašto? Jer volim pasminu? Jer me brine šta se događa?

Gdje sam napisala, da volim samo pase sa papirima??? Takve laži još nisam čula, i uvjek me razljuti, kad neko to napiše. Ja volim sve pase, ili mješance ili sa rodovnikom.
Zašto bi me osuđivala po jednom postu u kojem nisam nigdje napisala, da je pas bez papira manje vrjedan ko pas sa papirima? U to temu si se ti spustila, a ne ja.
Zanima me gdje sam to napisala.

I da, uvrijeđena sam, jer si u svojem postu napisala nešto što navodno sam ja napisala a uopče nisam i razljuti me kad me neko stagmatizira, a da me ni ne poznaje!
Kako možeš o čovjeku nešto tako ružno napisati po jednom postu?

Mogu samo pitati koliko imaš godina?

+Quote Post
mina i beksi
post Mar 9 2007, 07:57 PM
Post #7

Redovni član

Ovako, ja prvo zelim da ti se izvinem jer sam ovo pisala u trenutku besa, i molim te da prihvatis moje izvinjenje! smile.gif
Mene je iznerviralo kada si na pisala da je GROZAN pas sad.gif , jer ja imam jako losa iskustva sa ljudima koji SU SAMO JEDNOM REKLI da je pas grozan! Meni je u tom trenu izliva besa bilo isto kazes li grozan ili odvratan ili cak ruzan!
Znam da je to glupo i da nije normalno, ali inace sam mnogo emotivna i kada tako nesto cujem ja planem, i iskreno u mom zivotu ti si prva osoba kojoj ovako pisem! sad.gif i govorim sad.gif
To sto sam rekla da si snob, prvi put, kada sam citala clanak tako mi je delovalo da ti je bitno da samo psi budu cistokrvni!!! sad.gif
Zaista ti se izvinjavam, ali ja sam planula......... sad.gif oops.gif oops.gif oops.gif

Kada napises, za psa koji je nestandardan da je grozan, malo tako , oops.gif deluje da ti je bitno samo, da je pas sa papirima....... sad.gif
Ja znam da uopste nisam trebala SVE OVO da pisem, ali eto, i bila sam ljuta, i izvinjavam ti se po 10000 put sto sam ti ovo pisala.

Sto se tice mojih godina, to je privatna stvar, i mogu samo da ti kazem, da ih nemam malo, a ni puno!

Pozdrav i izvini, ali tvoj text me je bas nekako pogodio....... sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
Attached File(s)
Attached File  i_am_sorry.atomotoon ( 0bytes ) Number of downloads: 0

--------------------
user posted image

+Quote Post
ISCWT
post Mar 9 2007, 10:26 PM
Post #8

Novi član
*

Nije problem, samo možda me nisi baš shvatila i možda se nisam dobro izrazila.

Samo ti si prva osoba koja me je tako napala, da mislim, da su mješanci nešto manije - šta nikada nisam mislila. I več sam nekoliko godina na raznim forumima.
I ne bi rekla ništa, da ne bi napisala nešto u tom smislu, samo ljutilo me to, što si sama došla do ovog zaključka po samom jednom stavku.

Vjeruj mi, učlanjena sam u društvo za zaščitu životinja i meni nije važno kako pas izgleda - samo da mu je dobro.
I prizanjem kad se dođe do pasmine; do standarda, možda se malo previše razljutim i ponekad preburno odreagiram; ali to samo zbog ljubavi do pasmine.

Ovaj pas na slici ima papire - ali šta če ti papiri ako ima pas vunenu dlaku ili smeđu ... To je u standardu diskvalifikacija.
Ponekad i koji pas koji ima papire izgleda slabije od onog koji jih nema (rjetkost kod izvrstinh uzgajivača, ali se događa).

Šta me briga ako tvoj pas ima papire ili ne; ako te osrečuje svaki dan i ti njega onda samo čestitke na vašem dobrom odnosu. Mnogo pasa nema toga!
To se može videti ako samo ideš pogledati u koji azil.

Nadam se, da čemo se malo bolje razumjeti.

Pozdrav,

Sanja & Elmer

p.s. izvinjavam se za offtopic debatu ovdje, samo možda je to dobro, da se razčiste koja mišljenja i da se malo bolje upoznaje osobe koje pišu na drugi strani. (to valja za sve)...

+Quote Post
mina i beksi
post Mar 10 2007, 02:34 PM
Post #9

Redovni član

Uredu, izvinjavam ti se jos jednom, i ja se nadam da cemo se ubuduce bolje razumeti! smile.gif

Pozdrav od Mine i Beksija, i WELCOME/ zao mi je sto sam te onako docekala, nisam ni videla da ti je prvi post, jos jednom izvini, ti se nisi dobro izrazila , a ja sam burno odreagovala..... sad.gif
Attached File(s)
Attached File  25950.jpg ( 0bytes ) Number of downloads: 0

--------------------
user posted image

+Quote Post
mina i beksi
post Mar 16 2007, 03:29 PM
Post #10

Redovni član

Sanja, sta mislis....... msn-wink.gif

--------------------
user posted image

+Quote Post
Doggyme
post Mar 16 2007, 04:53 PM
Post #11

Domaći

Member No.: 2,341

Na ovoj sliki gore je nestandardan i grozan pas.

to si ti rekla,trebalo bi ti da se izvinis?
a ne da govoris kako to nisi rekla kad jesi

--------------------
To everyone who says, "It's just a dog," I just have this to say to you: You're just a human.

+Quote Post
ISCWT
post Mar 17 2007, 02:14 PM
Post #12

Novi član
*

QUOTE(Doggyme @ Mar 16 2007, 03:53 PM)
Na ovoj sliki gore je nestandardan i grozan pas.

to si ti rekla,trebalo bi ti da se izvinis?
a ne da govoris kako to nisi rekla kad jesi

Da, rekla sam, da je nestandardan i grozan. Ali sve ostalo ne.

Pročitaj malo bolje.

+Quote Post
ISCWT
post Mar 17 2007, 02:16 PM
Post #13

Novi član
*

Neke fotkice softyev svih starosti:
Attached File(s)
Attached File  index.jpg ( 0bytes ) Number of downloads: 1

+Quote Post
ISCWT
post Mar 17 2007, 02:18 PM
Post #14

Novi član
*

mina i beksi; znam, da voliš male pase, pa evo jedna za tebe:
Attached File(s)
Attached File  Gwendy2.JPG ( 0bytes ) Number of downloads: 1

+Quote Post
Doggyme
post Mar 17 2007, 02:24 PM
Post #15

Domaći

Member No.: 2,341

pa za to ti i govorim,umeme da citam dovoljno je to sto si rekla da je pas grozan samo zato sto je van standarda.

svasta

--------------------
To everyone who says, "It's just a dog," I just have this to say to you: You're just a human.

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 24th April 2014 - 02:31 PM