IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Bolesti Bubrega / Bolesti Urinarnih Kanala, Problemi kod Mačora..>
Atlona
post Apr 20 2007, 02:29 PM
Post #31

Junior
**

Group: Član
From: Novi Sad
Member No.: 1,980

Hvala za link za grupu, pitaću i tamo.

Što se tiče hrane, proteklih 6 meseci on pije Prolom vodu i hranili smo ga različitm vrstama hrane koje su za urinarne probleme, ali se on iznova razboljevao. Sad smo na savet veterinara uzeli Hill's c/d ali mu se ta hrana ne sviđa, vrlo malo i retko je jede. Veterinarka nam je dala Hill's c/d tečnu hranu, u stvari su to vrlo sitni komadići piletine u softu i to je polizao ali mu ni to meso baš nije primamljivo. Budući da je neophodno da to jede, a preporučena nam je hrana sa što više tečnosti, potražila sam na netu i našla dva recepta (na kraju posta sam ih stavila, izvinjavam se što nisu prevedena) koja su preporučena za ovakav tip problema. Obišla sam oko 20 različitih sajtova i ovi se recepti ponavljaju.
Takođe, na nekom sajtu (nešto u smislu vegan-mačka) se spominje upravo to što si spomenula: da treba izbegavati meso kod urinarnih problema, a c/d tečna hrana jeste komadići mesa, tako da sam malo zbunjena.

Hvala ti za savet sa maslinovim uljem, to ću sigurno početi da praktikujem, pogotovo što imaju i problema sa izbacivanjem dlake, a pretpostavljam da to pozitivno utiče na oba aspekta.

Evo recepata:

CAT DIET
A diet suitable for cats and dogs with certain lower urinary tract problems that produce bladder stones or crystals in an acid urine (struvite) consists of:
1.5 lb of cooked ground chuck beef, with the fat retained,
1/4 lb of cooked calfs liver,
one cup cooked rice or mashed potatoes ,
1 teaspoon canola oil,
1 teaspoon of phosphorus-free calcium carbonate (crushed calcium lactate or calcium gluconate)

84 ml (2-3 ounces) of water can be added during cooking if the cat or dog prefers a moister food. The addition of a taurine tablet and the vitamin E from drug store is advisable in cats of all kinds. Taurine deficiencies can lead to heart problems. Vitamin E (alpha-tocopherol acetate) is known to slow the aging process).

Feed approximately 1/4-1/2 lb per ten pounds each day or the amount that maintains optimal body weight. This formula is designed to keep magnesium and phosphorus levels in the food to a minimum. In cats with oxalate bladder crystals, the addition of potassium citrate (300-500mg/day) will sometimes prevent relapse.

A diet suitable for dogs and cats with failing kidneys can be prepared at home by adding one-half cup of cooked ground chicken breast or two crushed large hard-boiled eggs (no shells) to four cups of mashed potatoes or four cups of boiled brown rice.
30ml (Two tablespoons) of Canola oil,
100iu of vitamin E, and
500mg of absorbable Calcium from any human calcium supplement, which is free of phosphorus on the label.

As with all home-prepared diets, the addition of a taurine tablet and the vitamin E from a drug store is advisable in cats of all kinds.
Garlic can be used in moderation if the diet is fed to dogs. It must never be fed to cats.

The amount prepared should feed a ten pound cat for two to three days, or a 25 pound dog for a day or two, depending on its activity level and metabolic rate.

A second recipe, originally published by Hills Pet Foods, for renal failure in dogs but somewhat modified by
me, consisted of
1/4 pound ground regular beef (not chuck or round),
1 large hard-boiled egg,
two cups of cooked white rice,
1 teaspoon full of calcium carbonate.

I would add a multivitamin with vitamin E to this recipe.

In any of the renal diets, the addition of fermentable fiber may be helpful in controlling uremia. The theory is that the bacteria that ferment this fiber in the intestines utilize some of the excess urea in the pets blood stream.
Go to the top of the page

+Quote Post
Ana 157
post Apr 21 2007, 07:24 AM
Post #32

Redovni član

From: Beograd
Member No.: 673

Jesu mu mozda radjene analize krvi?
Zato sto razlog zbog kojeg hrana "ne deluje" moze da bude taj sto mu je kolicina uree u krvi povecana. To je bilo kod mog Silje u pitanju.

I mene je zanimalo otkud ne smeju da jedu meso, kada se i u granulama nalazi pretezno meso. Veterinar mi je rekao da se kod ovih "nasih" specijalnih hrana posebnim postupkom prerade izdvajaju one materije koje su stetne (medju njima i visak proteina iz mesa)- u Siljinom slucaju po bubrege i mokracne kanale. Izmedju ostalog, u hrani nema onih dodataka koji podsticu apetit, a ni soli zbog cega im je toliko bezukusna, da ne kazem bljutava. I moj macak je jako slabo jeo u pocetku, to je najvise i brinulo veterinare - zato sto je bio strasno slab - ali vremenom je pojeo citavu mericu i trazio jos tongue.gif

Sto se tice tih recepata... ja licno im ne bih davala, ali najbolje da pitas nekog veterinara, ili ove iz yahoo grupe.

Pozdravljam te i javljaj kako su 16_14_5[1].gif

+Quote Post
Atlona
post Apr 21 2007, 09:02 AM
Post #33

Junior
**

Hvala za savete smile.gif

Analiza krvi nije bila dobra, ali od operacije je bolja i sada jede drugu hranu, tj. Hill's. Posto je tek od operacije na Hill's-ovoj hrani, sacekacemo neko vreme da se adaptira, pa ako ne bude promena, onda cu pokusati sa nekim alternativama, ali sam htela da se unapred pripremim smile.gif Na srecu, nije smrsao i nije slab, juri mahnito po stanu i ponasa se kao neobuzdani adolescent, te se nadam da vise nece biti ozbiljnijih zdravstvenih problema.

+Quote Post
crnamrlja
post Apr 21 2007, 02:38 PM
Post #34

Gazda :)

Group: Admin
Member No.: 5

puno srece zelim tvom macoru smile.gif

jos ako mozes da ga slikas i postavis neku njegovu fotku u trku, bilo bi super!

--------------------

+Quote Post
Atlona
post Apr 24 2007, 01:38 PM
Post #35

Junior
**

QUOTE(crnamrlja @ Apr 21 2007, 01:38 PM)
puno srece zelim tvom macoru smile.gif

jos ako mozes da ga slikas i postavis neku njegovu fotku u trku, bilo bi super!

Hvala puuuuno na podrsci biggrin.gif

Dok ne okacim nove fotke, evo teme na ovom forumu gde se nalaze stare. Macak o kome sam pricala da je bolestan je zuti smile.gif

http://www.zivotinjsko-carstvo.com/forum/i...=ST&f=13&t=3144

+Quote Post
mooncatpower
post Jun 9 2007, 09:05 AM
Post #36

Novi član
*

Member No.: 1,972

Moj sijamski macak, Oliver, koji ima 4 godine, poslednjih dana ima slicne probleme...tj primetili smo da otezano mokri i odneli ga kod veterinara.
Posle terapije antibioticima se stanje popravilo. Dajemo mu prolom vodu i hranu predvidjenu za ove zdravstvene probleme. Problem je u tome, sto on nece ni da okusi ovu gotovu hranu, a posto imam jos 3 sijamke i psa, jednostavno ponekad ukrade od njih (nauceni su da imaju hranu po ceo dan u zdelicama), pa stvarno ne znam kako to da regulisem...
Interesuje me, dali su recepti, koje je Atlona navela pogodni za njegovu ishranu ishranu (tj. jel neko probao ovaj rezim ishrane), ili da pokusavam i dalje da mu dajem gotovu hranu...
hvala unapred

+Quote Post
Atlona
post Jun 10 2007, 02:35 AM
Post #37

Junior
**

Naš mačak je na kraju operisan, tj. fizički su mu očistili bešiku od kamenja/peska koji se nakupio, jer nikakvim lekovima niti pomoćnim sredstvima to nije uspeo da izbaci na lakši način. Preporučeno nam je da treba konstatno da bude na urinary hrani, ali ne na običnoj, već na onoj medicinskoj dijetetskoj (Purina - kesa sa ljubičastom štraftom, Hill's c/d, Royal Canin i slično). Međutim, u tom periodu u Novom Sadu nije mogla da se nađe nijedna takva hrana tako da smo mi morali da pređemo na kuvanje ove hrane. Konsultovali smo se sa veterinarkama i one su rekle da je bolje i ta kuvana od obične urinary ili bilo koje nespecijalizovane za ovu vrstu problema.

Mi takođe imamo problema sa podelom hrane, jer je ona obojica naših mačora uvek bila dostupna, te nam je i sada bilo žao da ih delimo ili ne dozvoljavamo im da jedu šta žele. Onu urinary hranu iz konzerve (a ni u granulama) obojica jaaako ne vole, pa nam je to bio još jedan od razloga da sami spremamo.

Recept koja sam kopirala u nekom prethodnih postova, njegov autor je Ron Hines DVM PhD, pa ako imate vremena, možete ga potražiti na internetu i istražiti njegovu stručnost.

Još jedna opcija za spremanu hranu u kućnim uslovima je knjiga Dr. Pitcairn's New Complete Guide to Natural Health for Dogs and Cats. Međutim, mi je nismo uspeli naći ovde, a da se naruči preko Amazona je između 7 do 13 dolara (u zavisnosti da li kupujete novu ili polovnu) što nije skupo, ali ja imam negativnih iskustava sa krađom knjiga koje stižu poštom, te nismo naručili, mada smo i dalje zainteresovani za kupovinu knjige. (Ako imate predlog kako da dodjemo do nje, jako bismo bili zahvalni smile.gif.)

Što se tiče samog recepta, morali smo malo da ga modifikujemo (ali je modifikacija u dozvoljenim granicama, tj. ostaje adekvatno balansirana za mačka), pa smo im davali ovu kombinaciju:

680 g kuvane mlevene teletine (1 kg - 375 din.)
150 g kuvane teleće džigerice (1 kg - 150 din.)
1 šolja (2 dl) pire krompira
1 kašičica maslinovog ulja
3 tablete kalcijum-karbonata izmrvljene (kupuje se u apoteci, pakovanje sa 50 tableta je oko 150 din, makedonski je proizvođač)

Ovo se sve izmeša tek kada je dovoljno hladno, zbog tableta. One pomažu u sprečavanju ponovnog stvaranja peska.

Naši mačkovi ne vole ovu hranu kada podgrevamo, verovatno zbog jakog mirisa džigerice, već da je na sobnoj temperaturi. Gore spomenuta smesa nam traje 3-4 dana (obojica mačkova su odrasli, jedan ima 6 kg a drugi nešto više od 4 i u fazi je gojenja smile.gif ) i košta oko 300 din.

Nadam se da sam makar malo pomogla. U svakom slučaju, zelim vam puno sreće sa mačkom smile.gif.

+Quote Post
mooncatpower
post Jun 10 2007, 11:31 PM
Post #38

Novi član
*

Member No.: 1,972

Hvala ti puno Atlona na iscrpnom odgovoru...
Ja se do sada nisam susretala (tacnije moje mace smile.gif) sa ovim vidom problema, pa nisam nesto ni istrazivala po internetu i knjigama...prvo sam poslala postove na nekoliko foruma, ali ako budem imala prilike da dodjem do knjiga koje si navela, obavezno cu da vas kontaktiram.
Pokusacemo sa ovim rezimom ishrane, i videti kako to pase Oliveru...
Hvala jos jednom

+Quote Post
Atlona
post Jun 11 2007, 09:55 PM
Post #39

Junior
**

Ako ste uspeli da ga izlecite antibioticima, onda verovatno nije ozbiljno kao kod naseg macka, pa mozda i ne mora ovako stroga ishrana, vec vi izbalansirajte kao mislite da ce njemu prijati da jede (a i drugarima sa kojima zivi smile.gif )

Sve najbolje za macka i nadam se da ce sto pre ozdraviti biggrin.gif

+Quote Post
sasame
post Jul 14 2007, 10:52 PM
Post #40

Domaći

Member No.: 3,675

Moj mačak će za koji dan napuniti 8 godina, a urinarne probleme je imao pre nešto više od dve nedelje-pesak. Nakon kateterizacije i antibiotika bilo mu je bolje, da bi zatim četiri dana samo ležao na hladnim mestima odbijajući hranu i vodu. Ponovo smo ga odveli veterinaru i nakon dve infuzije i antibiotika i vitamina počeo je da jede i pije vodu. Preporučena mu je , naravno Prolom voda, koju mu i dajem, i Royal Canin Urinary, koji za sad nisam našla u N.Sadu , pa me interesuje da li neko zna gde može da se nabavi? Zasad mu dajem Purininu hranu za urinarne probleme i Hills Prescription C/D. On se ponaša OK, medjutim od juče primećujem da malo i često mokri i u mokraći ima krvi. Pošto ga ne mogu do ponedeljka voditi veterinaru, interesuje me da li je neko imao slična iskustva i koliko ovo može da traje?

--------------------
user posted image

+Quote Post
Ana 157
post Jul 20 2007, 05:45 PM
Post #41

Redovni član

Member No.: 673

U principu svakoj od ovih hrana je potrebno do 3 meseca kako bi delovale, pa pretpostavljam da je to vreme koje je potrebno kako bi se stanje stabilizovalo. Sto se tice Royal Canina (meni se lose pokazao ali valjda je to sve individualno) pozovi njihovo predstavnistvo, oni ce znati gde se sve nalaze prodavnice. Ako ni to ne uspe, sigurna sam da sve veterinarske apoteke u svojoj ponudi imaju i ovu vrstu hrane.
Bolest je vrlo opasna, kod mog macka se razvila u uremiju nakon samo 12 casova (oko 23h je dobio tezi oblik i sledeceg jutra je vec bilo kasno - otkazali su bubrezi) tako da ako si u mogucnosti, juri kod veterinara cim primetis da ne moze da mokri, ili ako istisne par kapi.

Mozes mu davati i kasicicu maslinovog ulja dnevno, to su mi rekli da pomaze, kao i tabletu vitamina C.
Srecno sa mackom i zelim mu da se sto pre oporavi smile.gif

+Quote Post
Atlona
post Jul 20 2007, 09:41 PM
Post #42

Junior
**

Što se tiče Novog Sada, u ulici Stevana Musića se nalazi Zoovet, veterinarska apoteka i ako nemaju, u gradu niko drugi nema. Mislim da imaju još jednu radnju i u Dunavskoj ulici.

Ako ne treba nikakva specijalizovana hrana, onda je odličan Formax (na keju i u Cara Dušana), ali on i više nemaju urinary hranu.

Tako da preporučujem Zoovet i baš sam juče videla da imaju široku paletu Royal Canin proizvoda.

Ipak, kako je Ana napisala, meni se boljom pokazala Hill's c/d hrana, mada verovatno zavisi dosta i od mačke.

U svakom slučaju, puno sreće i strpljenja biggrin.gif

+Quote Post
sasame
post Jul 20 2007, 10:38 PM
Post #43

Domaći

Member No.: 3,675

I kod njega je isto bila uremija za kratko vreme-bila je sreda veče kad je počeo problem da ne može da urinira -iskreno, nisam odmah ni skapirala jer se sa tim nisam susretala.

A sutradan, srećom da je meni pozlilo na poslu ( eto dobro je i kad nije dobro), poslali me kući, kad ono već je macan povraćao šest-sedam puta, grozničav, bolno mjauče.

Nazovem veterinara, on spomene da je verovatno ušao u uremiju i da ga što pre donesem.

Odmah je kateterizovan, preporučena Royal Canin, i Prolom naravno i vet me i poslao u Zoovet.

Bila sam u sva tri objekta ali nemaju. Jedino Renal ( to je za bubrege).

Ali imali su Hill`s C/D i Purininu za urinarne bolesti, tako da mu to i dajem. Srećom, Hill`s mu se jako dopada, pa mu doziram a i mešam sa Purininom hranom koju jede ali nije baš oduševljen.

On i druga mačka imaju zajedničku posudu ali svako svoju stranu, tako su navikli, pa u njegov deo spremim posebno, a i za mačku nije loše da jede Purininu, jer mi prodavačica u Zoovetu u Stevana Musića reče da je i njena mačka ( ženka) imala istih problema pa je ok da i moja jede preventivno.

Inače sam mislila da će biti problem da im posebno odvajam, kad godinama jedu zajedno.

Za maslinovo ulje sam našla ovde na temi, tako sam se i uključila na forum, a onda mi je MF Sara preporučila Rowatinex perle, koje sadrže i maslinovo ulje, pa mu ga sad ne dajem posebno.

Mačak mi je sad dobro, pratim ga stalno i sad ako mu se nešto od simptoma vrati, odmah ga vodim. Ali se nadam da će sve biti u redu.

Tragajući za informacijama u vezi njegove bolesti, naišla sam na ovaj forum, i evo još jednog dokaza da u svakom lošem ima i dobrog. Drago mi je da sam naišla na sve vas koji ste mi puno pomogli.

Sve vas volim i vaše ljubimce koje tek počinjem da upoznajem.

--------------------
user posted image

+Quote Post
dandzaman
post Nov 20 2007, 03:04 PM
Post #44

Novi član
*

Member No.: 4,624

uh...odakle da pocnem...
u pitanju je kucni macak sijamac,10 god star,nikada nije imao vecih problema sa zdravljem,kod koga je pre nedelju dana ustanovljeno sve i svasta pa i pored terapije koju dobija nema nekakog vidnog napretka.
Prvo sam mu ustanovio jako nadut i napet ceo stomak,odmah sam ga odveo kod veterinara.Dobio je par inekcija,antiobiotik,ranisan i laseks za izbacivanje tecnosti...
sutradan smo odradili ultrazvuk gde smo videli losu jetru,desni bubreg 4cm i kamencic,i zuc kao kod coveka...na krvnoj slici-izmedju ostalog-amilaza-serum 3150...urea 13,5...dok su recimo eritrociti 9,5...jeo je normalno do pre dva dana i od tada nista...
macak vec 5 dana dobija terapiju sa novacoc infuzijom,longacefom,laseksom i klometolom jer mu se pojavljuje povracanje ponekad i to zuto..
ponovili smo krv i recimo amilaza se spustila duplo ali je urea porasla na 16...
osim stomacica koji mu je i dalje nadut ali manje bolan, zadnje nogice su mu skroz opustene tako da hoda koristeci se prednjim, i tesko stoji kad urinira ,cak u zadnjih par sati mu se omaklo da se ispiski u krevetu sto nikad u zivotu nije uradio izuzetno je uredan...poceli smo i trapiju cajem za praznjenjem uree od nekog travara,na spric mu uprskavam u usta i posle dva dana je poceo da jede mada jos ne pije vodu..
malo sam konfuzno sve ovo rekao ali nisam spavao normalno vec pet dana...
ono sto me zanima je naravno necije iskustvo slicno ili poznavanje prirode simptoma...
pozz

+Quote Post
Ksenija 24.febru...
post Nov 20 2007, 06:38 PM
Post #45

__DRUGARI MAČKARI__ moj crni mačorčić zauvek u mom sr(CULE)ncetu

Group: Urednik
From: Beograde, sa nama i u nama zivis ti..
Member No.: 1,186

Nadam se da će ti se ovde javiti neko ko je imao iskustava sa tako starijim mačorima.
Moj ti je predlog da ovu tvoju poruku prekopiraš i u odeljak > Pitajte Veterinara Intervet. Ipak je najbolje da ti oni pomognu.
Takodje imaš veterinara SrdjanNS na krstarici: http://forum.krstarica.com/forumdisplay.php?f=36
Molim te da nam javiš šta se dešava.
Želim ti puno sreće sa mačkom.

--------------------

+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 24th October 2014 - 03:40 PM