IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Crevni Paraziti, Čišćenje od Glisti?, ...tablete, paste?
Pića
post Oct 19 2007, 07:06 PM
Post #31

Junior
**

Group: Član
Member No.: 2,863

QUOTE(BenAkiba @ Oct 19 2007, 04:29 PM)
novu temu sam otvorila zato sto u mom slucaju nije primarno ciscenje od glista vec da od toksina koje su ispustile te iste gliste prilikom umiranja ostecuju jetru mom macetu ....

...tako da je alternativa bila helmivet (proverila sam sa jos veterinara i receno mi je da je to dobar izbor za macice tog uzrasta)

Ne kapiram ovo "nije primarno ciscenje od glista"? Imaju li oni gliste ili ne? Ako je mace dobro ocisceno onda su i umrle gliste izbacene (zajedno sa zivima). Ako su ocisceni i ako je proslo vec nekoliko dana onda po logici stvari ne bi trebalo da ima problema sa toksinima jer ako nema parazita nema ni stvaranja novih toksina a postojeci bi trebalo ili da su izbaceni.

Ne uzimaj ovo moje piskaranje suvise ozbiljno jer sam amater ali znam da je primarno da se macici ociste od parazita jer zbog njih mrsave, dehidriraju zbog proliva i bivaju otrovani toksinima sto ih smrtno ugrozava. Baviti se toksinima a ne biti siguran da li parazita jos uvek ima ili ne deluje kao stavljati svecice na nenafilovanu tortu.

Sto se helmiveta tice bitno je da veterinaru kazes apsolutno sve i da naidjes na veterinara koji nece zbrzati sa odgovorom. Bitno je da veterinar zna svaki detalj o macetu, da mu preneses sve simptome i da mu objasnis kojim si lekovima i u kojim kolicinama lecila macice.
Go to the top of the page

+Quote Post
BenAkiba
post Oct 19 2007, 09:55 PM
Post #32

Junior
**

From: Beograd,Voždovac
Member No.: 3,362

objasnjeno mi je da se tokisini javljaju nakon smrti parazita jer ih oni ispustaju u velikoj kolicini nakon uginuca odatle su ti toksini...
mislim ja nisam veterinar ali pocinje zaista tesko nostiti se sa veterinarskim savetima ...goly shok je recimo sve objasnila ali meni su preporucene tablete i pasta koju ja nisam videla na onom spisku (helmivet tab i vitaminthe pasta )...

juce mi je veterinar rekao da uzmem pastu banminth a u apotekarskoj apoteci danas mi je receno da ta pasta uopste nije dozvoljena da se uvozi u nasu zemlju????!!!!

derugi vet mi je opet rekao da treba da se napravi pauza izmedju dva ciscenja...nije pomenuo pastu...
inter vet mi je odgovorio da uzmem pastu vitaminthe... ksenija 24 je rekla da je ova pasta takodje kvalitetna i proverena a danas u vet apoteci su mi rekli da je jako opasno i da je nemoguce odrediti dozu za macice jer je jedna crta za tezinu od 2kg a macici nemaju vise od 300grama????!!!!!!!!!!!!!!!! ( na samom leku pise 0,5 ml /po 1 kg telesne mase)
i ko je ovde lud?
na samom leku pise da je pasta za jednokratnu upotrebu i da se sme ponoviti tek nakon mesec dana ti kazesh da su ti rekli da ponovish na 10 dana ....dakle meni vise nije nista jasno mi u ovoj zemlji imamo veliki problem s veterinarima i njihovim znanjem....
i jos ovo da dodam sa uputstva na Vitaminthe pasti:

ne daje se zivotinjam kod kojih je utvrdjena dijareja i poremecena funkcija jetre...

generalno macici od glista imaju proliv a ovde pise da se zivotinjama sa dijarejom ne bi trebalo davati ?????!!!!!

u svakom slucaju sutra se vidjam sa jos jednim veterinarom , malom macku je bolje danas

zanima me koliko je analiza krvi i stolice kod privatnika i da li neko zna da li se analiza ove analizemogu uraditi i na veterinarskom fakultetu...ako neko zna sutra cu i ja videti...

pozdrav

--------------------

+Quote Post
Pića
post Oct 20 2007, 09:17 AM
Post #33

Junior
**

Pastom macice ciste i veterinari. Macicima se daje 1 cm DESET MILIMETARA (duzinski, koliko izadje iz sprica). Dijareju imaju upravo zbog toga sto imaju parazite. Ja sam to prosao sa mojim macicima pre nekoliko nedelja. Pravilno je drugi put dati nakon mesec dana ali ako macici nisu na vreme cisceni i ako su paraziti uzeli maha jer ih prvo ciscenje nije unistilo onda su mi preporucili ili da im za 7 dana ponovo dam pastu ili za 10 dana parcence Cestala ako ga je moguce iseci. Dao sam pastu nakon 7 dana i parazita vise nema a macici su veseli i razigrani, dobili su na tezini... Ako budes cekala da prestane dijareja pa da ih tek onda cistis od parazita macici ce pomreti zbog toga sto ce ih paraziti ubiti. Ali nakon drugog davanja paste ili Cestala vise nema ponavljanja dok ne prodje mesec dana od tog drugog davanja.

Ne znam odakle si ali ako zelis nazovi drzavnu veterinarsku ambulantu u Novom Sadu koja ima ogromno iskustvo i zatrazi savet 021 403 402 (rade i Subotom).

Najvaznije od svega je da pregledas stolicu macica. Ako parazita ima u macicima i to vec duze vremena bice ih i u stolici. Ja sam moje pustao namerno da kake po dvoristu da bih mogao da proveravam stolicu. Ako ih je vise pa kake u posudu sa peskom neces znati kakvu stolicu ima koje mace.

Ako ti kazu da im das Vitaminthe pastu, najbolje je da je pomesas sa malo zumanceta recimo i da das macetu da to pojede. Efikasnije je i sigurnije nego da mu mazes pastu po desnima ili da je uspricavas u usta direktno. Lepo uzmes parce papira ili kartoncic, obelezis lenjirom 1 cm, pazljivo istisnes iz sprica crticu te duzine, dodas malo zumanceta (pola kafene kasicice ili jos manje), izmesas dobro i das macetu da polize tj. pojede.

+Quote Post
Ksenija 24.febru...
post Oct 20 2007, 11:37 AM
Post #34

__DRUGARI MAČKARI__ moj crni mačorčić zauvek u mom sr(CULE)ncetu

Group: Urednik
From: Beograde, sa nama i u nama zivis ti..
Member No.: 1,186

Pićo druže smile.gif , daj da se ne frljimo sa pastama i žumancetom, osnovno je da se dva sata pre i posle čišćenja od glisti ništa ne jede.
Ja se nadam da će ova tema u budućnosti pomoći, mada je poprilično konfuzna. Konsultujte svog Veterinara u koga imate poverenja, a takvu osobu treba pronaći. Ništa ne radite napamet!

--------------------

+Quote Post
BenAkiba
post Oct 20 2007, 02:04 PM
Post #35

Junior
**

From: Beograd,Voždovac
Member No.: 3,362

sto se tice toga da mace ne treba da jede pre davanja terapije protiv parazita to zavisi od leka ...npr na uputstvu Helmivet tableta pise da se daje posle jela tako da zavisi za koji lek je sta osnovno ....

naci dobrog veterinara je zaista tesko pogotovo sto vecina smatra da taj jedan zivot manje vise nista ne znaci (to se vidi po mnogima..dok mu vi pricate on prica nesto drugo ne slusa vas ceto nece ni zivotinju posteno da pregleda ,daju misljenja na osnovu fizickog pregleda koji ceesto nije potpun itd..) .ja ne znam koliko sam veterinara promenila ne zbog ovih macica vec zbog jednog drugog slucaja ....

hvala vam svima na pomoci smile.gif

@pico moji macici vrse nuzdu u pesku jer ja zivim u stanu ,bez obzira na to gledala sam im stolicu (cija god da je ,jer dva tesko razlikujem jer su identicni ,potpuno crni i u stolici nema glisti)....

malom macku oko koga je i pocela ova tema je zaista dobro a ja sad idem da zovem veterinar da proverim sta je najbolje po 100 put...
rekose mi u vet apoteci da je najbolje da pastu daje veterinar pa cu videti da tako i bude ...goly shok je lepo rekla koliko su sve te tableta i pored svega i opasne tako da ne bih da se igram sa tim .....

pozdrav

--------------------

+Quote Post
lalence
post Oct 20 2007, 02:34 PM
Post #36

Domaći

Member No.: 748

Ovakvi postovi samo zbunjuju nekoga ko traži pomoć i ne bi da eksperimentiše sa mačićima na svoju ruku.
Gliste se uništavaju tabletama ili pastom kod malih mačića (mada ne sve vrste glista). Svaka tableta deluje na odredjenu vrstu glista tako da ne znači da su životinjice očišćene ako se da jedna tableta. Najbolje bi bilo da znamo o kojim glistama je rec, tj. da se urade analize, ali za to nemamo uvek vremena, tako da je najbolje dati lek sa najsirim sprektrom delovanja. Za male macice se ne smeju koristiti bilo koje tablete.
Posebno to što se tim davanjem tablete uništavaju samo odrasle jedinke, tj. žive gliste, a njihova jaja ostaju u životinji i dalje. Zato se najčešće taj proces ponavlja tj. za 10 ili više dana (zavisi od tablete koja se uzima) kada se iz tih jaja razviju odrasle gliste. Neke tablete se daju i 3x, ponavljam se zavisi od vrste tablete. Zato oprezno sa tabletama.

Ako se u stolici ne vide zive jedinke gliste, to nikako ne mora da znaci da ih mace nema.

A to da moraju biti prazna creva, npr.meni je moj veterinar rekao da to nema nikakve veze, pa sad budi pametan. Verovatno i to zavisi od vrste tableta.

BenAkiba, što se tiče tvojih mačića, mislim da su oni već stasali da slobodno može da im se da 1/4 tablete za odrasle mačke.

Pošto si ti već davala mačićima pastu, ne bih znala da ti kažem nikakav pametan savet jer je to velika odgovornost. Tvoje je samo da mu što pre zaustaviš proliv ako ga još ima. I da ga odvedeš kod 10 veterinara, svaki će ti drugačije reći. sad.gif
Najbolje je ipak uraditi analizu ali što pre.

--------------------
"Mačke postoje kako bi opovrgle dogmu kako je sve stvoreno da bi služilo čoveku", Paul Gray

+Quote Post
Pića
post Oct 20 2007, 03:43 PM
Post #37

Junior
**

QUOTE(lalence @ Oct 20 2007, 01:34 PM)
BenAkiba, što se tiče tvojih mačića, mislim da su oni već stasali da slobodno može da im se da 1/4 tablete za odrasle mačke.

1 tableta Cestala je za macku od 5 kg.

BenAkiba kaze da njeni macici imaju 300 gr.

1/4 tablete je za macku od 1.25 kg ili ti za macku 4 PUTA tezu nego sto su njene mace!!!!

+Quote Post
goly shok
post Oct 20 2007, 10:55 PM
Post #38

Redovni član

From: sve manje Temisvar, sve vise Pancevo, ponekad Porec i Brno
Member No.: 162

QUOTE(BenAkiba @ Oct 19 2007, 12:04 AM)
cini mi se da sam cula da postoje neke injekcije protiv parazita ali mi veterinar nije nista pomenuo iako sam naglasila da novac nije problem....

Postoje inekcije... aktivna supstanca je IVERMEKTIN (obicno 1%). Na 3-5 kg telesne tezine se daje 0,1 ml. Ovaj preparat se daje potkozno, njegova efikasnost je mnogo veca nego efikasnost preparata koji se daju oralno (posto zivotinja moze da ispljune ili povrati preparat ili da on "protrci" croz digestivni sistem, te da je preostala kolicina nedovoljna)
PAZNJA!!!
Ovaj preparat je i mnogo opasniji po zivotinju i mnogo vise ostecuje jetru.

P.S. Cena inekcija je mnogo niza nego kad su u pitanju tablete ili pasta (koje su namenjene uglavnom kucnim ljubimcima). Ivermektin je veoma jevtin, primenjuje se mala kolicina (samo 1ml na 30-50 kg) i namenjen je u prvom redu zivotinjama koje se gaje za upotrebu u ljudskoj ishrani (u uputstvu obicno pise da se za upotrebu mesa ceka oko mesec dana). Njihov zivotni vek (tih jadnih zivotinja) je (nasilno) mnogo kraci nego sto je priroda to odredila, te ostecenje jetre tu ne igra znacajnu ulogu u poredjenju sa parazitima. Tuzno, ali je tako.

Ivermektin inace deluje i protiv spoljnih parazita (suga na primer)

--------------------
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.

+Quote Post
minavb
post Nov 19 2007, 07:43 PM
Post #39

Redovni član

Member No.: 3,673

Sad sam pricala sa drugaricom i potpuno me prestravila izjavom da moram maci da dajem tabletice na 4 meseca. Moja Megi je dobila tableticu kad je imala mozda, mesec-dva (nismo sigurni posto smo je nasli na ulici), naravno, veterinar se pobrinuo za to. Dobila je, posle toga, u junu i julu VITAMINTHE. Ona nikada, ali nikada ne izlazi napolje i ja mislim da vise ne moram da je kljukam tableticama. Malo sam se uspanicila posto mi je receno da ja i na svojim cipelama mogu svasta da unesem u kucu i da je tako zarazim. Sta vi mislite, da li da joj dajem tableticu i koja bi bila najbolja? sad.gif

+Quote Post
Ksenija 24.febru...
post Nov 19 2007, 09:07 PM
Post #40

__DRUGARI MAČKARI__ moj crni mačorčić zauvek u mom sr(CULE)ncetu

Group: Urednik
From: Beograde, sa nama i u nama zivis ti..
Member No.: 1,186

Po meni je najbolje da se macina kaka odnese dva puta godišnje na pregled i stanje parazita da li ima ili nema smile.gif , nego da se mi petljamo sa svim mogućim različitim proizvodjačima tableta, pasti i sirupa protiv crevnih parazita.
To je čini mi se oko 500 dinara. Intervet se nalazi u Zemunu i oni to rade, mada verovatno i mnoge ako ne i sve veterinarske ambulante rade takodje thumbsup.gif !

--------------------

+Quote Post
minavb
post Nov 20 2007, 12:27 PM
Post #41

Redovni član

Member No.: 3,673

Ova moja ambulanta to ne radi a ja sam na totalno drugom kraju grada pa ne znam kada ću imati vremena da odem do Interventa. Ne vredi, moraću da ugrabim malo vremena za to.

+Quote Post
raggy
post Nov 30 2007, 09:27 PM
Post #42

Novi član
*

Member No.: 4,621

imam machka rileta od 3.5 meseca i danas smo bili kod veterinara koji nam je dao mebendazolum sirup ili tablete, a ja sam uzeo sirup. terapija traje
5 dana 2x po 1/2 tablete
20 dana pauza (vakcinacija)
5 dana 2x po 1/2 tablete
na prazan stomak, 3h posle jela, a posle leka ponovo 3h bez hrane (shto mu dodje 6h bez hrane?)
sobzirom da sam ja uzeo sirup (koji je sladak!?) dajem mu 2.5 cc (kubika)
interesuje me da li je neko chuo za ovu terapiju i da li je ona ok?

+Quote Post
goly shok
post Dec 6 2007, 11:52 AM
Post #43

Redovni član

From: sve manje Temisvar, sve vise Pancevo, ponekad Porec i Brno
Member No.: 162

QUOTE(raggy @ Nov 30 2007, 09:27 PM)
interesuje me da li je neko chuo za ovu terapiju i da li je ona ok?

Ako si kupio sirup, onda u kitijici imas i uputstvo:

... Askarijaza, trihurijaza, tenijaza, strongiloidoza, mesovite helmintijaze: ujutru i uvece po jedna kafena kasika sirupa, u toku tri dana. Ako postoji rizik od reinfekcije, doza se moze ponoviti nakon tri nedelje ...

Kod trihineloze se sirup uzima 14 dana; kod enterobijaze samo jedna doza u toku jenog dana (pa prema potrebi se ponovi za 3 nedelje)

Takodje pise da je resorpcija iz gastrointestinalnog trakta mala, ali je veca ako se lek uzima sa hranom, te se u lecenju trihineloze i ehinokokoze preporucuje uzimanje sa hranom, kako bi se povecala resorpcija.

Podatke takodje mozes naci na Internetu, ima mnogo veterinarskih sajtova gde mozes naci pouzdanije podatke nego sto ih mozes dobiti sa foruma.

Vazno je da obratis paznju na kolicinu i koncentraciju leka, koji treba da bude prilagodjen tezini macke ali i starosti:

- za macice, odnosno zivotinje lakse od 2 kg daje se 50 mg mebendazola (ako koristis Soltrik sirup, koji ima koncentraciju 20mg/ml, onda ce se 50 mg naci u 2,5 ml sirupa)
- ako je macka teza od 2 kg

P.S. Upravo o ovom preparatu sam ja vec pisala na forumu, ali je forum pomalo neorganizovan, pa nije ni cudo sto svako otvara novu temu za probleme koji su se vec pretresali na forumu.

--------------------
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.

+Quote Post
Felinološko Druš...
post Dec 11 2007, 01:06 PM
Post #44

Junior
**

Member No.: 4,541

"Čišćenje" parazita odnosno lečenje parazitskih bolesti je lečenje i treba da se izvodi po savetu i pod nadzorom veterinara. Koja sredstva koristiti je takođe u ingerenciji veterinara i izbor antiparazitika zavisi od vrste parazita koja je prisutna u organizmu.
Dešava se da simptomi parazitskih bolesti nisu ispoljeni a da mačka ima parazite i da izlučuje njihova jajašca, larve, oociste (zavisi koje parazite nosi) u spoljašnju sredinu, ili ih prenosi kontaktom i lizanjem na druge mačke iz okoline. U zavisnosti od toga koji je parazit prisutan, gde parazitira i da li ima ili nema razvoj kroz unutrašnje organe pristupa se terapiji i izboru leka. Kada su u pitanju crevne gliste, postoje sredstva koja imaju uzan spektar dejstva i sredstva koja imaju širok spektar. Tako na primer ima lekova koji deluju samo na askaride u digestivnom traktu (bele valjkaste gliste koje najčešće imaju mačići), oni su relativno bezbedni i teško ih je predozirati ali ne deluju na razvojne oblike u organima i cirkulaciji. Ovakvi tretmani se moraju ponavljati. Ako ima mnogo parazita u digestivnom traktu dešava se da se mrtve gliste zapletu i blokiraju prolaz kroz creva. One tada mogu da ozbiljno ugroze zdravlje, što zbog obstrukcije creva (ponekad se mogu samo operativno ukloniti), što zbog raspadnih produkata koji mogu biti toksični. Životinje koje izlaze i lunjaju su mnogo više izložene opasnosti od infekcije parazitima od onih koje su u zatvorenom prostoru, pa se češće i tretiraju.
Kako mnogi paraziti mogu biti potencijalna pretnja za zdravlje ljudi onda se tretmani mogu preporučiti i preventivno. Takođe ima i parazita čiji je razvoj veoma ozbiljna pretnja za zdravlje i život životinje. Danas i kod nas ima parazitskih bolesti poput srčanog crva, koje su relativno nove za naše područje i koje mogu biti veliki problem za zdravlje i život životinja. Mačka nije baš domaćin izbora ovog parazita koga prenose komarci, ali može oboleti i biti izvor infekcije za pse i eventualno u retkim slučajevima i za ljude. Ovi paraziti se suzbijaju preventivnim povremenim tretmanom ivermectinom (na primer) i nije poželjno da ima mnogo parazita i da se razviju u srčanim komorama pa da se tek onda tretira životinja.
Postoji preventivno ponašanje koje smanjuje rizik od parazitskih bolesti: ishrana termički obrađenom hranom ili gotovom hranom za mačke, korišćenje posipa, a ne peska; suzbijanje ektoparazita (buve mogu biti prelazni domaćini nekih parazita), sprečavanje uboda insekata koji sišu krv (krpelji, komarci) i naravno povremeni preventivni tretmani. Jedna od veoma bitnih stavki je i koliko često se peru i čiste posude za hranjenje, kutije za posip i prostirke i ostala oprema koju koriste životinje. Na primer, preporučljivo je potpuno očistiti posude za posip i tretirati ih sredstvima za dezinfekciju i dezinsekciju na svakih 24 sata, naročito ukoliko u kući sa mačkama ima trudnica (zbog toksoplazmoze). Jedna vrlo lična primedba da se ne bi mislilo da želim da nekoga grdim: ni u mojoj kući (sa dva veterinara) se ne prazne posude za posip na dnevnoj bazi, a trebalo bi, pogotovo što ponekad hranimo mačke živim mesom. 16_3_119[1].gif msn-wink.gif
Mnogi antiparazitici su istog sastava za više vrsta sisara (tu spada i mebendazol ili Soltric) neki se ne smeju davati pojedinim vrstama, a ima i rasa koje su posebno osetljive na pojedine supstance. Svaki lek, može biti i opasan po organizam i uvek je potrebno izvagati da li je rizik koji nosi lečenje veći od rizika koji nosi bolest. Svako poređenje sa tretmanom ljudi je suvišno pošto se antiparazitskim tretmanom životinja želi i sprečiti moguća infekcija ljudi.
Znači veterinari moraju da ozbiljno sagledaju sve posledice koje parazitoze životinja imaju i kada je u pitanju zdravlje životinja u domaćinstvu, i kada je u pitanju moguće zagađenje životne sredine i time stvaranje rezervoara u divljim organizmima i kada je u pitanju neposredna opasnost po zdravlje ljudi. Tek onda preporučuju tretman, a posledice mogu da se pojave što zbog ispoljavanja neželjenih efekata leka, što zbog masovnosti infekcije i ne mogu se sagledati unapred.
I na kraju: gotovo je nemoguće u potpunosti izbeći parazite, ali je obavezno činiti sve da ih suzbijamo u najvećoj mogućoj meri.

+Quote Post
MFSara
post Dec 12 2007, 12:02 AM
Post #45

Domaći

Group: Saradnik
From: Novi Beograd
Member No.: 1,354

Saveti veterinara dr Ružice Trajilivić su dobro došli za sve mačkare i dobro je što ih ima,samo mi nije jasno zašto idu pod Felinološko Društvo Srbije,pošto se zna da se ovakav način komunikacije i saveta ne može davati pod grupnim imenom ,pošto savet ne dolazi od FDS ,nego od određene osobe,koja je po struci dvm.
Nadam se da iznosi svoje lično znanje i iskustvo, kojim želi da pomogne svima ili se svaki put sastaje celo društvo da se dogovori kakav komentar će dati o kojoj temi.
Koliko ja znam tamo nema kompetentnih ljudi da daju savete u vezi zdravlja mačaka,pošto nemaju odgovarajuće obrazovanje da bi to mogli da rade.
Svi saveti o zdravlju mačaka su dobro došli ,ali neka budu potpisani imenom onog ko ih daje.
dr Milica Tanjević

--------------------

+Quote Post

9 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 23rd October 2014 - 12:00 PM