IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Biljke Mesožderke, cuvajte prste!
Wayakan
post Nov 15 2007, 08:21 PM
Post #31

Redovni član

Group: Član
Member No.: 1,400

Nefertiti, proveri pp. msn-wink.gif

--------------------
"Priroda je nepogrešiva. Zablude su samo ljudske." Gete
Go to the top of the page

+Quote Post
petra BG
post Mar 3 2008, 08:13 PM
Post #32

Redovni član

Member No.: 3,072

Gledam ove biljcice i ne verujem! Inace nisam uopste neki ljubitelj biljaka ali ove me fasciniraju, prelepe su!!! Drosera capenesis me posebno odusevila. Jel to moze da se nadje negde kod nas?

+Quote Post
Wayakan
post Mar 7 2008, 07:34 PM
Post #33

Redovni član

Pozdrav Petra!
Koliko znam, u Beogradu D. capensis drzimo i prodajemo jedan gospodin i ja. Njega mozes naci na izlozbi cveca koja se do nedelje 9. marta odrzava u Domu sindikata. Videla sam da je izneo jednu biljku te vrste.
Ja tokom cele godine imam Drosera capensis i Drosera spathulata razlicitih velicina. smile.gif

Ovo je frisko uslikana mlada D. capensis...

--------------------

+Quote Post
petra BG
post Mar 8 2008, 01:48 AM
Post #34

Redovni član

Jel mozes da mi napises sta je osim vlage i stalnog svetla(jel se to misli bas 24h dnevno) potrebno tim biljkama? I koja je cena konkretno D. capenesis? Hvala ti unapred smile.gif

+Quote Post
Wayakan
post Mar 8 2008, 03:31 AM
Post #35

Redovni član

Ovo je kratko pisanije koje sam ranije slala zainteresovanim pocetnicima. Nadam se da ce pomoci. smile.gif

Najvazniji uslov za gajenje mesozderki je vlaga. Mnogo vlage!!! Saksijice mozete drzati u tegli ili akvarijumu, uronjene u destilovanu vodu ili kisnicu. Cesmovaca ne dolazi u obzir jer je izuzetno tvrda i posle izvesnog vremena ubije biljku. Dubina vode u kojoj saksija stoji zavisi od dubine same saksije. Za one u kojima su vam biljke stigle, dovoljno je oko 5-8 mm vode (moram malko da cepidlacim ). Tegla ili akvarijum nisu imperativ, ali su vise nego zgodni jer odrzavaju vlagu i sprecavaju prebrzo isparavanje vode, koje je u letnjim mesecima narocito opasno. Nije da se hvalim, ali tako sam ubila svoje prve mesozderke.

Druga vazna stavka je svetlost. Ove drosere traze puno svetla, a mogu ziveti i kraj prozora. Dobro podnose direktno sunce, ali ne i dugo przenje na 40ak stepeni.
Preporuka je da se presadjuju na prolece. Mesozderke zive u podlozi siromasnoj hranljivim materijama i sade se u cist treset. Dakle, bez ikakvih dodataka, samo prokuvan, crni treset. Takodje im se ne dodaju nikakva djubriva jer u kratkom roku ubiju biljku.

D. spathulata i D. capensis ne zahtevaju period mirovanja preko zime, tako da mogu biti u toplom, a moraju na svetlom mestu, mada im hladnije i tamnije nece skoditi.

Zakljucak je da su ove biljke, u sustini, lake za odrzavanje, ali traze konstantnu negu, narocito u letnjim mesecima.

Prilazem i link ka jednom fantasticnom sajtu na kome mozete naci mnostvo informacija www.sarracenia.com, a bacite pogled i na ovaj: www.svetbiljaka.com.

--------------------

+Quote Post
Wayakan
post Mar 9 2008, 12:18 AM
Post #36

Redovni član

Zainteresovani za biljcice mogu sutra da skoknu da trga Nikole Pasica iza podneva. smile.gif

--------------------

+Quote Post
petra BG
post Mar 9 2008, 01:18 AM
Post #37

Redovni član

Do koliko sati sutra?

+Quote Post
Wayakan
post Mar 9 2008, 01:33 AM
Post #38

Redovni član

Dok traju zalihe ili do 17-18h.

--------------------

+Quote Post
Wayakan
post Mar 22 2008, 12:31 AM
Post #39

Redovni član

cool.gif

--------------------

+Quote Post
Jovana9
post Nov 8 2008, 04:57 AM
Post #40

Redovni član

From: Beograd
Member No.: 1,787

dosta sam tvojih slika videla, te na ovom te na drugim forumima i mogu ti samo reci svaka chast.... poslala sam ti na pvt link pa idi vidi....

+Quote Post
Zaklinica
post Nov 8 2008, 06:55 PM
Post #41

Domaći

From: Nis
Member No.: 3,613

Slike su zaista odlicne!A biljke su mi fascinantne,odavno sam razmisljala da kupim neku mesozderku ali mi je nezgodan polozaj sobe,naime sunca imam samo rano ujutru,pa im to ne bi odgovaralo

--------------------

+Quote Post
sasame
post Nov 9 2008, 12:55 AM
Post #42

Domaći

From: Novi Sad
Member No.: 3,675

Najbolje ih je držati napolju. Meni je u sobi Muholovka počela da propada, a kad sam je iznela napolje super je bila letos. Bitno je samo da nisu ni na prejakom suncu. Moje su bile u senci muškatli tj.prošarano sunce. Na Novosadskoj jeseni sam kupila i pinguiculu, tako da sad imam tri mesožderčice, muholovku, droseru capensis i pingicu. Još su mi na terasi jer je lepo vreme. Nadam se da će preživeti za proleće.

--------------------
user posted image

+Quote Post
Wayakan
post Nov 10 2008, 11:26 PM
Post #43

Redovni član

Hvala vam! smile.gif

Zaklinice, postoje vrste mesožderki kojima bi odgovarali uslovi koje ti imaš. Recimo biljke iz roda Drosera koje se kod nas mogu naći (Drosera capensis i Drosera spathulata), zapravo baš vole senku. Biljčice iz roda Pinguicula još manje podnose sunce (ja tako ubila dva komada letos sad.gif ), tako da i sa njima možeš pokušati. Naravno, one nisu toliko atraktivne kao čuvena venerina muholovka (Dionaea muscipula, sa prethodne fotke), ali ako mene pitaš, podjednako su fascinantne!
Slažem se sa sasame, najlepše im je napolju, ali se neke od mojih uopšte ne žale što su unutra. Štaviše, preživelu pingvikulu veći deo godine držim u sobi na prozoru, i deluje mi srećno. I samo jedan malecni dodatak: venerina muholovka i saracenije čiji "levci" rastu u visinu, traže jako sunce. Jako JAKO sunce. U suprotnom budu bleđe zelene boje i kržljave (ili kržljavije) građe. Čitala sam o tome ranije, ali neverovatno je videti koliko je drastična razlika među različito držanim biljkama.
Evo par svežijih sličica:
D. capensis i D. spathulata se guraju u saksiji:

Drosera capensis:

Pinguciula, ne znam koja vrsta. Sveže kupljena. smile.gif

I primera radi... Sarracenia, hibrid. Traži direktno sunce, a miriše kao duuuša!

Sarracenia psittacina, traži polu-senku. U nedostatku sunca, hvataljke budu zelene boje.

--------------------

+Quote Post
Zaklinica
post Nov 11 2008, 12:54 PM
Post #44

Domaći

From: Nis
Member No.: 3,613

Super!Mislim da sam bas Drosseru videla u jednoj cvecari u Nisu,ako jeste,kupicu je!

--------------------

+Quote Post
micas
post Sep 28 2011, 09:21 PM
Post #45

Novi član
*

Member No.: 11,919

Pozdrav svima,

Pošto sam nova u gajenju ovih fenomenalnih biljčica (imam ih tek par dana, no to me nije "sprečilo" da se već zaljubim u njih!! smile.gif ), zanima me kako se gaje, pošto, čitajući razna "uputstva za gajenje" po netu, vidim da su te priče o gajenju, koliko slične, toliko i različite!!!

Naime, kupila sam Dionaea-u i Droseru capensis (sad na sajmu cveća kod Doma sindikata) i stavila ih u terarijum....malo se stiskaju ne znam da li je to problem? terarijum nije baš nešto veliki a Rosulja se dosta širi, plašim se da to ne ugrozi Dionaea-u sad.gif Pri tom, na netu nađoh kako Dionea NIKAKO NE TREBA da se drži u terarijumu, pa onda nađoh kako može da se drži.......takođe nađoh kako ih ne moramo hraniti a onda kako ih moramo hraniti!(mislim insektima). Takođe sam na jednom mestu našla da se na taj terarijum stavlja plastični omotač (u mom slučaju folija) kako bi se povećala vlažnost, s time da se probuše rupe da ne bude baš previše kondenza (hm, treba naći povoljan broj i veličinu rupa pošto, kad sam danas došla sa posla, moje biljčice se kupaše u kiši od kondenza sad.gif ) Isto ne znam da li saksije u terarijumu treba da budu U DIREKTNOM KONTAKTU sa podlogom+vodom il da imaju tanjiriće? i da li se stavlja neka podloga (ja imam neki pesak u koji sam dodala malo treseta... a neki pominju i kamenčiće) ili treba samo destilovana voda??? I da li je tačno da se zimi Dionea prekriva kesom i stavlja u frižider???

Možda sam dosadna sa pitanjima al' plašim se da nešto ne uradim pogrešno i da mi ne uginu sad.gif((( pošto mi je Dionea počela da crni na 2 "listića" pa se plašim da nije možda nešto pogrešno sad.gif(( ne bih želela da mi propadne sad.gif(( čini mi se da je Rosulja mnogo lakša za održavanje.... i da...još jedno pitanje.....jel to postoje dve, da kažem podvrste, varijeteta D. capensis? alba i rosa? Ja izgleda imam albu al bih BAŠ BAŠ volela da nabavim rooosuu!! mnoogoo dooobroo izgleda!!! Jel ima negde da se nabavi rosa?

Evo šaljem Vam i sličice mojih biljčica u stešnjenom terarijumu i s nestrpljenjem očekujem odgovore (ili kritike) smile.gif)))
poozdraaav
Attached File(s)
Attached File  Dionaea_1._dan.jpg ( 186.84K ) Number of downloads: 2
Attached File  terarijum.jpg ( 242.37K ) Number of downloads: 2
Attached File  Pocrnela.jpg ( 256.77K ) Number of downloads: 2
Attached File  Bocni_prikaz.jpg ( 219.16K ) Number of downloads: 2
Attached File  Rosulja_se_gurka.jpg ( 201.95K ) Number of downloads: 2
Attached File  Prekrivka.jpg ( 239.01K ) Number of downloads: 2

+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 25th October 2014 - 04:59 PM