IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

7 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Novo Društvo Felis Serbica, felinološko društvo ljubitelja mačaka
Felis Serbica
post Apr 17 2007, 04:49 PM
Post #1

Novi član
*

Group: Član
From: Sediste: Todora Dukina 89, Beograd
Member No.: 3,171

Felis Serbica

Dragi mačkoljubci,

Sa zadovoljstvom vas obaveštavamo da je u toku proces osnivanja novog felinološkog Društva. Ime društva Felis Serbica je stara ideja doajena jugoslovenske felinologije, pokojnog gospodina Laszla Szlivke uz čiju pomoć su osnovana gotovo sva felinološka društva u Jugoslaviji, kojeg na ovaj način želimo da se setimo i ispoštujemo.

FELIS SERBICA je udruženje gradjana ljubitelja i odgajivača mačaka koje za cilj ima promociju i popularizaciju felinologije kroz rad na zaštiti mačaka, podsticanju uzgoja, nege i registracije rasnih po postojećim svetskim standardima, edukaciji članova i ostalih zainteresovanih, podsticanju pozitivne etike i razvitka ekološke svesti društva.

Osnivači su dali osnovne odrednice za ciljeve društva, ali svako od ljubitelja može doprineti svojim predlozima, jer rad na Statutu još nije okončan. Krajnji cilj podsticanje pozitivne etike i razvitka ekološke svesti društva je globalan i mnogo dublji od postojećih udruženja u zemlji. U ovaj projekt ulazimo sa nadom da ćemo oživljavanjem pozitivnih ideja, kvalitetnim radom i omasovljavanjem, stvarajući pozitivne uzore dobiti šansu da utičemo na mlađu generaciju, podižući standarde čuvanja i uzgoja rasnih mačaka, utičuči na poboljšanje postojećih zakona u vezi zaštite i prava životinja i u krajnjoj liniji da utičemo na evoluciju svesti društva.

Planiraju se brojne akcije društva od edukativnih predavanja i savetovališta do raznih konkursa namenjenih uključivanju dece u felinologiju, izložbi različitog karaktera (revijalne, specijalke, ocenjivačke). Od prihodovanja i sponzorstva predviđena je pomoć azilima za mačke, financijska podrška za testiranja rasnih i sterilizaciju i program udomljavanja napuštenih mačaka.

Uzgojna pravila za vlasnike rasnih mačaka, imajući u vidu trenutno stanje na našoj felinološkoj sceni, opredelili smo se za krajnje fleksibilan pristup ovoj osetljivoj materiji i odabrali Uzgojni pravilnik međunarodnog felinološkog udruženja FIFe. Uzgojni pravilnik Felis Serbica neće se baviti uslovljavanjem i ograničavanjem odgajivača, već će primarni akcent biti na uslovima držanja i zaštiti zdravlja mačaka. U želji da što pre dosegnemo evropske standarde predvideli smo kriterijume po komima svaka odgajivačnica rasnih mačaka može poneti naziv "Cattery of exelence" kao i nagrađivanje najuspešnijih u uzgoju i izložbama, udomljavanju, pomoći azilima, zaslužnih za edukaciju ili promotere dobrog druženja.

Disciplinska pravila društva, imajući u vidu dobrovoljno članstvo, su predviđena kroz preusmeravanje i pomoć članovima. Felis Serbica će se primarno baviti podsticanjem i nagrađivanjem uspešnih, što treba da pomogne ostalima da slede pozitivne uzore.

Statutom je predvidjeno da Felis Sebrica postane član neke šire međinarodne felinološke asocijacije i to one u čije bi se standarde uklopile rase i varijeteti mačaka naših članova. Obzirom na postojeća pravila FIFe da iz jedne zemlje samo jedno udruženje može predstavljati zemlju, a da rešavanje našeg potencijalnog statusa u FIFe traži vreme i nespremnost naših članova da i nadalje otplaćuju dugovanja društva iz Srbije koje je FIFe član, prinuđeni smo da izaberemo drugo rešenje. Uzimajući u obzir priznate rase i varijetete, kao i broj potencijalno sestrinjskih klubova i izložbi u susednim zemljama na kojima bi naši članovi izlagali, imamo stav da je za naše uslove najjednostavnije i najprihvatljivije učlanjivanje u TICA.

Rad društva je transparentan i Statutom je osigurana javnost rada, dostupnost informacija svim zainteresovanima, kao i saradnja sa drugim društvima istog ili sličnog usmerenja.

Za uspeh ste nam potrebni svi vi koji volite mačke. Zato vas pozivamo da nam se pridružite. Statut i prava članova su koncipirani tako da svako može sebe da vidi u aktivnostima ovog udruženja: vlasnici domaćih mačaka i mešanaca, vlasnici rasnih, oni koji vole izložbe i oni kojima je primarna zaštita. Članovi mogu biti i oni koji nemaju mačku, a ljubitelji su prirode, životinja, a posebno mačaka, svi koji osećaju potrebu da deo svog vremena daruju za dobrobit životinja i budućnost vide u humanijem društvu.

Pozivamo sve koji žele da postanu članovi Felis Serbica da pošalju svoje podatke na našu e-mail adresu. Svako ko želi da se uključi u rad novog društva i oni koji bi želeli da nam pomognu dobrodošli su. Na svaki vaš mail odgovoriće naš privremeni sekretar. Obaveštavaćemo vas o svim novinama.

Zahvaljujemo Ćatić Goranu, uredniku sajta na ustupljenom prostoru, i kako ga u odnosu na sadržaj ovog sajta vidimo kao osobu blisku našoj ideji, očekujemo njegovu podršku i učešće u aktivnostima društva.

Grupa osnivača 1069[1].gif 16_1_14[1].gif 16_1_19[1].gif

--------------------
Felis Serbica
felis.serbica@gmail.com
Go to the top of the page

+Quote Post
MFSara
post Apr 17 2007, 07:43 PM
Post #2

Domaći

Group: Saradnik
From: Novi Beograd
Member No.: 1,354

tongue.gif thumbsup.gif 36_33_8.gif 16_1_23.gif
Pridružujem se grupi osnivača novog društva i iskreno želim u tome da učestvujem.Pozivam i sve one koji se sećaju našeg početka i našeg puta ka prijemu u FIFe ,da se pridruže..Sve ono što smo uradili da bi naše društvo što pre ,u onom jako teškom vremenu,postalo član međunarodne felinološke federacije,neki su veoma brzo doveli na nulu.Sve što sam imala da kažem članovima koji su se potrudili da unište FDB,rekla sam.

Sad idemo dalje.Hvala onima koji nisu zaboravili doajena naše felionologije gospodina Laszla Szlivku.Drago mi je da će društvo poneti ime koje je on predlagao još pre mnogo godina.Ovo je na neki način i dug prema njemu.

Znači IDEMO DALJE! thumbsup.gif

--------------------

+Quote Post
goly shok
post Apr 17 2007, 10:47 PM
Post #3

Redovni član

From: sve manje Temisvar, sve vise Pancevo, ponekad Porec i Brno
Member No.: 162

smile.gif bilo je krajnje vreme za ovaj potez.

--------------------
Great minds discuss ideas,
average minds discuss events,
small minds discuss people.

+Quote Post
Luna
post Apr 18 2007, 11:00 AM
Post #4

Junior
**

Member No.: 1,492

Ako pola od izlozenog sa uspehom odradite bice super!!!!!!!!! Nemojte zapustiti reklamu.
Zelim svima svaku srecu i uspeh.

Pozdrav, Luna 36_33_8.gif

+Quote Post
MFSara
post Apr 18 2007, 06:55 PM
Post #5

Domaći

Luna ,samo se ti pridruži ,i potrudi se da nešto uradiš da ova akcija uspe.Verbalan podrška ne znači ništa. thumbsup.gif
Potrebni su nam članovi koji žele da na sebe uzmu odgovornost. thumbsup.gif Dobro došla. tongue.gif 16_1_23.gif

--------------------

+Quote Post
Luna
post Apr 19 2007, 08:33 AM
Post #6

Junior
**

Member No.: 1,492

Ukljucicu se sigurno, ne poznajem strucni deo, ali mogu biti pomoci kao aktivista oko azila i zastite. smile.gif
Luna 36_33_8.gif

+Quote Post
crnamrlja
post Apr 19 2007, 12:47 PM
Post #7

Gazda :)

Group: Admin
From: Beograd
Member No.: 5

normalni ljudi u felinologiji ce uvek imati moju podrsku i zato Vam cestitam na osnivanju novog Drustva i zelim puno uspeha u radu smile.gif

--------------------

+Quote Post
MFSara
post Jun 7 2007, 08:53 PM
Post #8

Domaći

tongue.gif tongue.gif tongue.gif 36_33_8.gif 36_22_19.gif 36_22_15.gif 36_22_20.gif 36_22_18.gif 16_1_23.gif 36_1_66.gif
Ovlašćena sam, da mogu da obavestim sve zainteresovane ,da će se u Nedelju 10.juna 2007 god.u Galeriji Kosovka ul.Gospodara Vučića br.224 k(kod Cvetkove pijace) održati osnivačka skupština novog Felinološkog društva Felis Serbica.

Skupština se održava u 16 sati.Svi koji žele su dobrodošli.
Dođite da se skupa radujemo i družimo. thumbsup.gif thumbsup.gif
thumbsup.gif

--------------------

+Quote Post
la_agrado
post Jun 10 2007, 11:53 AM
Post #9

Junior
**

Member No.: 1,287

Dragi mackoljupci,

zelim da pozdravim osnivanje novog drustva jer ce to svakako doprineti popularizaciji uzgoja macaka na nasim prostorima i omoguciti da se svest o mackama i zivotinjama kao zivim bicima podigne na visi nivo.

Posebno mi se dopada ideja da se radi na podizanju standarda cuvanja i uzgoja macaka. Pa ipak, ukoliko uzgojni pravilnik bude krajnje fleksibilan (kako ste napisali) to ce voditi upravo suprotnom efektu. Svi mi dobro znamo sta i kako su na ovim prostorima radili cak i tzv. veliki odgajivaci (bivsi i sadasnji), a sta ce tek raditi sa tako fleksibilnim uzgojnim pravilnikom - ne zelim ni da pomislim. Ukoliko zaista odaberete uzgojni pravilnik FIFe, skrecem vam paznju da on nije previse fleksibilan. Ali to sto nije fleksibilan ja smatram dobrim, jer on uvodi i neke vrlo bitne stvari u uzgoj kao sto su za pojedine rase i karakteristicne bolesti obavezu testiranja. Takodje je vrlo strog po pitanju novih rasa i ne dozvoljava olako da se nedovoljno ispitane i fiksirane rase i zvanicno priznaju.

Sa druge strane, TICA uzgojni pravilnik je izuzetno fleksibilan i radi po principu koliko para, toliko muzike. Drugim recima, kod njih je sve moguce ako se ima dovoljno novca. Zbog toga njihovi rodovnici nisu na posebnoj ceni kod odgajivaca u FIFe jer ne pokazuju prave vrednosti (izuzimam novac kao vrednost, jer ne smatram da je on pravo merilo vrednosti macaka). CFA je gotovo ista prica kao i TICA, samo za vise novca.

Iz vaseg teksta mi nije jasno koje ce te rodovnike izdavati, jer ukoliko ne budete u nekoj asocijaciji to ce biti samo privatni papiri bez ikakve tezine. Nesto sto moze izdavati bilo ko u svoje licne svrhe. Takodje bih voleo da znam po pravilima koje asocijacije ce te organizovati izlozbe. Napominjem i da je sticanje titula u TICA i CFA mnogo lakse i brze nego u FIFe sto dovodi do degradacije kako macaka tako i uzgoja. Takodje se pojavljuje i problem sa titulama jer titulu koju macka ima ne priznaju druge asocijacije. To prakticno znaci da ce svi clanovi koji imaju macke sa titulama posle nostrifikacije imati macke bez titula.

Jako je dobra ideja o nagradjivanju najuspešnijih u uzgoju i izložbama, udomljavanju, pomoći azilima, zaslužnih za edukaciju ili promotere dobrog druženja jer je to nesto sto nama zaista nedostaje. Zanima me po kojim kriterijumima i ko ce to vrednovati.

Neznam da li je moguce u jednoj drzavi postojanje vise TICA drustava, jer koliko mi je poznato vec je registrovano TICA drustvo kod nas pre oko godinu dana pod nazivom TICA Serbia.

U svakom slucaju, voleo bih da posle vase osnivacke skupstine u galeriji kod gospodje Marinkovic-Stosic dobijem vas Statut, uzgojni i disciplinski pravilnik.

Srdacan pozdrav!

+Quote Post
goly shok
post Jun 11 2007, 01:20 PM
Post #10

Redovni član

smile.gif

QUOTE(la_agrado @ Jun 10 2007, 11:53 AM)
Pa ipak, ukoliko uzgojni pravilnik bude krajnje fleksibilan (kako ste napisali) to ce voditi upravo suprotnom efektu. Svi mi dobro znamo sta i kako su na ovim prostorima radili cak i tzv. veliki odgajivaci (bivsi i sadasnji), a sta ce tek raditi sa tako fleksibilnim uzgojnim pravilnikom - ne zelim ni da pomislim.

Koliko je meni poznato, znanje uvek daje bolje rezultate od krutih pravila.
Kao sto si naveo, i pored krutih pravila bilo je losih stvari u domacoj felinologiji,. Sto se tice Felis Serbike, kako je najavljeno, klub ce posebnu paznju posvetiti obrazovanju svojih clanova (ali i svih drugih zainteresovanih). Dakle, mislim da nema razloga za brigu. Losije nego u proslosti svakako nece biti.

Zbog toga njihovi rodovnici nisu na posebnoj ceni kod odgajivaca u FIFe jer ne pokazuju prave vrednosti ...

Prava vrednost rodovnika se ogleda u tome da pokazuje prave pretke macke.
Da li hoces da sugerises da su podaci u TICA rodovnicima lazni? ... nadam se da ne.
Sto se tice titula, svako ko je zainteresovan za kvalitetnu macku, sada (sa postojanjem Interneta) ima zaista mogucnosti da sazna mnogo o mackama koje ga zanimaju, ukljucujuci cak i one titule koje nisu navedene u nekom od rodovnika.
Nisam te pitala da navedes imena par vrhunskih FIFe odgajivaca, koji bi potvrdili da ne cene TICA rodovnike, jer sumnjam da bi to mogao da uradis, ali svakako mozes pogledati po sajtovima vrhunskih FIFe odgajivacnica i videti koliko macaka imaju upravo sa tim "necenjenim" rodovnicima rolleyes.gif

Napominjem i da je sticanje titula u TICA i CFA mnogo lakse i brze nego u FIFe sto dovodi do degradacije kako macaka tako i uzgoja.

Lakse i brze moze biti, narocito ako je u pitanju dobra macka, koja na jednoj (ili 2-3) izlozbi moze biti ocenjena od vise sudija i skupiti dovoljan broj bodova za odredjenu visoku titulu. To ce odgajivacu smanjiti troskove, a macki maltretiranje po mnogobrojnim izlozbama. Naravno i ovaj sistem ima svojih mana, ali to svakako nije ovo sto ti navodis.
Sto se tice degradacije, predlazem da pogledas odakle poticu roditelji i preci mnogih FIFe World Winnera, pa ces se uveriti da to sto insinuiras ne odgovara stvarnom stanju.

Takodje se pojavljuje i problem sa titulama jer titulu koju macka ima ne priznaju druge asocijacije. To prakticno znaci da ce svi clanovi koji imaju macke sa titulama posle nostrifikacije imati macke bez titula.

To nikako nije tacno.
Naravno, organizacija moze u svoju evidenciju zavesti ili ne, titule stecene na izlozbama drugih organizacija, ali vecina njih to ne cini (ni FIFe, ni TICA ni CFA niti mnoge druge).

Medjutim, ako je macka titulu stekla na izlozbama neke felinoloske organizacije, njoj te titule ne moze oduzeti nikakva druga organizacija, jer ih ona nije ni dodelila.

Odgajivac i vlasnik su ti koji vode racuna o svojoj macki i njenoj vrednosti, te nece propustiti da (ako imaju priliku) potvrde vrednost svoje macke i na izlozbama drugih organizacija, koje imaju razlicit sistem ocenjivanja. Takodje, nece propustiti priliku da kad su upitani, pokazu potvrde o stecenim titulama macke; utoliko bolje ako su one stecene i kod drugih organizacija.

Jako je dobra ideja o nagradjivanju najuspešnijih u uzgoju i izložbama, udomljavanju, pomoći azilima, zaslužnih za edukaciju ili promotere dobrog druženja jer je to nesto sto nama zaista nedostaje. Zanima me po kojim kriterijumima i ko ce to vrednovati.

Po sistemu bodovanja. Odredjene aktivnosti i ostvarenja ce nositi odredjen broj bodova. Kad pravilnik bude napravljen, bice i objavljen.

Neznam da li je moguce u jednoj drzavi postojanje vise TICA drustava...

Moguce je (Austrija - 2, Nemacka -5, Rusija - 5, Engleska - 6). To se lako moze videti na internet prezentacijama evropskih TICA clubova.

--------------------

+Quote Post
misha
post Jun 11 2007, 02:09 PM
Post #11

Redovni član

From: Nish
Member No.: 1,362

Ja jako cenim Tanjino misljenje, jer ce nas ona najbolje obavestiti, kao buduci FIFe sudija i kao neko ko se razume u pravila i propozicije FIFe.

TICA je jako zahvalna za sticanje titula, jer macic ranije ulazi u open class, pa titule moze steci dok se jos neke mane ne vide ili ih sudije zbog daljeg razvoja macke tolerisu (npr. progenija).

Ja licno, vise volim neku tezinu titula i rodovnika, sto znaci jak i ogranicavajuci Uzgojni i izlozbeni pravilnik, ali svako ima pravo na svoje misljenje... i misljenje o svojim rodovnicima.

U svakom slucaju, Felis Serbici, srecan rad...
I da, zaboravio sam da pozdravim ideju Drustvo mix svih asocijacija, odnosno po principu onog, od svakog uzmem sta mi najvise odgovara...

thumbsup.gif icon_hippi.gif

--------------------
"Ako važe zakoni evolucije,
onda će, s vremenom,
ljudi postati savršeni,
odnosno - evoluiraće u mačke."

+Quote Post
goly shok
post Jun 11 2007, 07:27 PM
Post #12

Redovni član

QUOTE(misha @ Jun 11 2007, 02:09 PM)
TICA je jako zahvalna za sticanje titula, jer macic ranije ulazi u open class, pa titule moze steci dok se jos neke mane ne vide ili ih sudije zbog daljeg razvoja macke tolerisu (npr. progenija).

Zasto bi sudije tolerisale neku manu ?!
Koliko mi je poznato, sudije koje drze do svog ugleda ne tolerisu mane ni u jednoj asocijaciji. Pretpostavljati unapred da ce TICA sudije biti manje casne nego neke druge, cini mi se vrlo neprimereno, ali sam ubedjena da nije to bila tvoja ideja.

Sto se tice mana, ako je mace/macka ima, onda ce dobiti manji broj bodova zbog toga, pa ce teze steci titulu, odnosno, tesko da ce na prvoj izlozbi na kojoj se pojavi steci dovoljan broj bodova za sampionsku titulu ili neku vecu. Samim tim morace da ucestvuje na jos ponekoj izlozbi, a do tada i mane o kojima govoris imaju vremena da se ispolje.

Takodje ne treba zaboraviti da se neke rase sporije razvijaju, te da njihovi vlasnici ipak zele da ih prikazu tada kad su u najboljem svetlu a ne da se zure da im skriju mane.
Sistem otvorenog razreda za mladje macke od 10 meseci je prvenstveno povoljan za rase koje veoma brzo sazrevaju te ovaj sistem omogucuje macki koja zaista dobro izgleda stekne svoje zasluzene titule pre nego sto udje u priplod.

Nove ideje i stvari koje se pojave, uvek su podlozne kritici, pa cak i ostrije nego one vec postojece. To je ono sto se ne moze izbeci, ali se nadam da ce kritizeri pomisliti makar da se neko dobro dokumentovao u ovom periodu "nemilosti" i da je iznasao najbolje resenje za stanje koje trenutno imamo u zemlji.
Takodje se nadam da ima dovoljno pozitivnih ljudi, koji ce biti u stanju da vide i dobre strane svega ovoga. smile.gif

P.S. Sto se tice razjasnjenja koje moze Tanja da da, ona to radi samo kao bilo koji drugi zaljubljenik u felinologiju i poznavalac nekih stvari, nikako ne u nekom drugom svojstvu.
Tanja je, kao sto znas, zbog netrpeljivosti od strane odredjenih ljudi u FDB-u i putem nekih mahinacija, bila onemogucena da polaze svoj sudijski ispit iako joj je bila preostala jos samo jedna izlozba staziranja (tacnije samo 2 macke). Kako se situacija i dalje nije razresila, zakljucila je da nikome nije u interesu da u zemlji imamo naseg felinoloskog sudiju, ali je zgodno izgleda imati nekoga ko se moze "prozivati" da daje objasnjenja.

Kako sam ja prvenstveno ljubitelj svojih macaka pa onda odgajivac, to sam u felinologiji sa jednakim zarom nezavisno od toga da li cu biti ili ne sudija. Meni licno nije potrebno da budem sudija, niti ce to nesto koristiti mojim mackama. Kako izgleda da ni nekom drugom nije potrebno, mislim da je i sa moje strane bilo dovoljno uzaludno razbacivanje energije, vremena i novca.
Nije mi zao, naravno, znanje ipak ostaje smile.gif

--------------------

+Quote Post
Vuk samotnjak
post Jun 11 2007, 07:51 PM
Post #13

Novi član
*

Member No.: 1,452

Hvala na pozivu da Vam se pridružim! Uzeću ga u razmatranje. Verujem di bi zajedno bili itekako jači! 36_33_8.gif

+Quote Post
MFSara
post Jun 11 2007, 08:05 PM
Post #14

Domaći

Mnogi od nas su naučili puno od Tanje ,kad je u pitanju felinoligija.Međutim to nije smetalo nekima iz FDB da glasaju da se ona izbaci iz društva.Da li joj se ko zbog toga izvinuo.
U novom društvu ima mesta za one koji vole mace,ali ne samo rasne ,nego i one sa ulice,kojima treba neko ko će da ih nahrani.Novo društvo će se brinuti i o njima. Nadam se da ćemo se i družiti i uvažavati.Uspećemo mi! 16_1_23.gif

--------------------

+Quote Post
goly shok
post Jun 11 2007, 08:16 PM
Post #15

Redovni član

Kako li bi se jedan Vuk samotnajak osecao medju tolikim mackama tongue.gif Mozda cemo morati malo da ga pripitomimo.
Salim se naravno, dobro dosao na forum, Vuce thumbsup.gif

--------------------

+Quote Post

7 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 21st February 2018 - 04:39 AM