IPB

Welcome Guest ( Log In | Register ) · 0 New Messages

Reply to this topicStart new topic
> Evropski Tvor, Domestifikovani, da razjasnimo - "tko" je on/a?
vragana
post Nov 1 2007, 01:27 AM
Post #1

Junior
**

Group: Član
Member No.: 3,569

evo, ponovicu tekst koji sam vec postala - tu su sve informacije (najnuznije) jer mi se cini da vas zanima
inace - opet cu naglasiti - tvorovi su najsladji, najdrazi i najpametniji moguci drugari, ali NISU DOBAR IZBOR ZA MALU DJECU I PORODICE S BEBAMA

takodjer, npr Milice95 (posto vidim da si kometirala i nagadjam da su ti se dopali) - jesu, slatki su, ali cesto grizu i traze mnoooogo njege (odgovornosti, znanja, iskustva,novca, vremena) zato nisu dobar izbor za 12godisnju djevojcicu
linjaju se dvaput godisnje i imaju specifican miris koji se tvojoj mami sigurno ne bi dopao
bolje ipak uzmi neku drugu zivuljku...

opcenito, domaci evropski tvor je nesto najpribliznije prihvatljivom prevodu rijeci ferret ili polecat
ponegdje ga zovu i "africki tvor", ali on zapravo nema veze s afrikom (i ne podnosi dobro vrucine laugh.gif) - to je zivotinja koju mozemo naci sirom evropskog i azijskog kontinenta, od britanskih ostrva do sibirskih stepa (ukljucujuci i nase krajeve)

latinski naziv je Mustela Putorius Furo (sad samo Mustela Putorius), za domestificiranog tvora (divlji tvor se vodi kao Mustela Putorius Putorius)
meni je vrlo simpaticno bilo procitati da Mustela Putorius Furo zapravo znaci otprilike: "misolovni smrdljivi lopov"

divlji i domaci tvor su gotovo identicne zivotinje (neki biolozi kazu - potpuno identicne, ja se licno slazem s njima) koje se mogu pariti medjusobno i daju zdravo i plodno potomstvo (nas muzjak je dijete divljeg tvora i pitome tvorice)
ponegdje se mogu naci informacije kako su te jedinke (pogresno nazvane "hibridi", kazem pogresno jer je hibrid potomak dvije razlicite vrste, a ovdje se radi o istoj vrsti) divlje, agresivne i slicne gluposti koje se zasnivaju na obicnim (neprovjerenim) glasinama i predrasudama

mi takvog "hibrida" imamo i moram reci da je on najmazniji i najmiroljubiviji tvor kojeg sam do sada srela

tvor je zvijer, predator i mesozder - u prirodi se hrani sitnijim glodarima (misevi, pacovi,kunici...) i pticama (cesto fighting28.gif gnjezda u potrazi za jajima i mladuncima) te zabama, bubama...ponekad se "zasladi" vocem mada potrebe za vlaknima zadovoljava jeduci polusvaren sadrzaj crijeva i zeluca ubijenog plijena

u skladu s ovim treba i kucnog tvora hraniti - on ne moze jesti slatkise, grozdjice, mesne preradjevine, sokove i slicne budalastine (od kojih ga neke mogu i zivota kostati), ne moze zivjeti ni na hrani za macke iz supermarketa kao sto je Friskies ili Whiskas (ja ih od "milja" volim zvati i "bubrezni kamenci u vrecici") - u takvim je hranama premalo mesa, a previse svega ostalog, tvor ce takve hrane pojesti puno, ali ce zapravo ostati gladan jer on ne moze probaviti biljna vlakna kojih u takvim hranama ima mnogo

postoje gotove hrane za tvorove, ali adekvatna zamjena mogu biti visokokvalitetne hrane za male macice (sto vise mesa i masnoce, a sto manje pepela, kukuruza (bolje da je pirinac unutra) i aditiva ima u hrani to je ona pogodnija za ishranu tvora)

nasi tvorovi jedu uglavnom prirodnu hranu - meso (piletina, junetina, teletina, jagnjetina...), prepelicija jaja, kozije mlijeko i jogurt (kravlje nije ok za tvorove jer su mnogi, ne svi, osjetljivi na laktozu), razna ulja (maslinovo, bundevino)

od suplemenata - dajem tablete Ca+Bkompleks, liz multivitaminske paste za mace ili AD kapi ponekad

tvorovi mogu zivjeti jako dugo, to ovisi o nizu faktora (najstariji evidentirani slucaj je muzjak koji je zivio 15 godina, a prosjek je 6 do 8 godina uz adekvatnu brigu):

- genetskim predispozicijama prema odredjenim bolestima ili dugovjecnosti (na sto kao vlasnik ne mozete uticati),
- ishrani mladunaca i majke u trudnoci i ranok djetinjstvu,
- ishrani i uvjetima drzanja (domaci tvor je drustvena zivotinja koja ima potrebu za drstvom svoje i dvonozne/ljudske vrste, kao i za igrom i kretanjem, ne moze citavo vrijeme provoditi u kavezu - treba mu barem par sati slobode dnevno),
- dobi u kojoj je obavljena kastracija - prerana kastracija moze kasnije rezutirati pojavom tumora i drugih bolesti (zenke koje se nece pariti NUZNO je kastrirati jer postoji vrlo velika vjerojatnoca da ce oboljeti od anemije i UMRIJETI ako udju u estrus i ne spare se, muzjaku kastracija umanjuje prirodni vonj povezan sa spolnim, ali nije neophodna),
- zaraznim bolestima koje je zivotinja "pokupila" i preboljela/podlegla - o tome da li je redovno vakcinisana i da li se tretira protiv parazita (buhe npr. prenose gliste, a ako se namnoze u prevelikom broju izazivaju anemiju, dok neke vrste pantljicara mogu ubiti tvora)
- i na kraju, faktoru X - faktoru srece; mozda ce ga neke bolesti mimoici, mozda se nece nesretnim slucajem povrijedit,itd.

tvorovi su inteligentni, radoznali i nestasni pa im je neophodno prilagoditi prostor koji planiramo za njihov zivot odvojiti
ta se prilagodba svodi na to da minimalizujute mogucnost da vasi dlakavci upadnu u neku ozbiljnu nevolju (tipa: najedu se sundjera/pjenaste gume/cokolade/sapuna/deterdzenta, upadnu u wc solju, ispadnu kroz prozor, operu se u ves masini i sl.)
stinih nevolja ce uvijek biti, tvor je prosto takav, nepopravljivi pustolov

prije negouzmete tvora bilo bi dobro nabaviti :

- sto veci i sto udobniji kavez na vise nivoa (pogledajte kavez Ferretmistressinih tvorova na topicu Africki Tvor) ako cete ih drzati u kavezu (moji su uglavnom pusteni, ali to trazi odredjena odricanja i postivanje pravila s nase strane), ali kavez je u svakom slucaju dobra ideja,
- wc (veliki maciji cetvrtasti ili ugaoni sa pijeskom ili papirnim paleticama) u nekom uglu svake prostorije u kojoj ce biti slobodni i oko kojeg ste postigli kompromis (tvor voli o takvim stvarima sam da odlucuje, ali ce prihvatiti kompromisno rjesenje, ponekad),
- sto kvalitetniju hranu,

kad ste vec prelomili i uzeli tvora, evo sta mu morate obezbijediti:

- stalno dostupnu hranu i vodu,
- neophodnu veterinarsku njegu (dobro je ostaviti neku kintu po strani za hitne slucajeve),
- igracke (cijevi za zavlacenje, ricebox, igracke od tvrde gume, loptice, rubber chicken iz monti pajtona, itd...),
- svo slobodno vrijeme koje mozete odvojiti,
- jos jednog tvora da mu ne padne tesko kad je sam laugh.gif,
- barem 15 sati dnevno da dremne u miru na tamnom i mekanom mjestu...

uf, ako ima ljudi koje ovo zanima sutra cu nastaviti, u medjuvremenu posjetite forum Ferrets of Croatia i sami iskopajte ponesto
forum je odlican, a vodi ga upravo Ferretmistress

mi imamo jos 5 malisana koji trebaju dobre domove, ako zakljucite da je tvor zivotinja za vas slobodno mi posaljite pm da popricamo
naravno, ovo vazi samo ako ste dobro odvagnuli i ne radi se o prolaznom hiru
ja svoje dlakavce obozavam, ovo je jedini okot koji ce nasi tvorovi imati i zelim uciniti sve sto je u mojoj moci da djeca zavrse u briznim i odgovornim rukama!!!

--------------------
Z L O tvor

Prijavi ovaj post Top
vragana
Poslato: Aug 16 2007, 01:21 PM

Uvaženi član

Status: Član
Poruka: 155
Član Br.: 3569
Datum registracije: 16-June 07

nastavljam:

kao "ljubimac" tvor je potpuno izuzetno stvorenje
ne poznajem ni jednu porodicu koja ima tvorove, a da nije "prijavila" iznenadni i trajni porast dobrog raspolozenja u kuci

treba reci da postoji razlika (i moze se generalizirati, mada uvijek postoje iznimke) u ponasanju izmedju muzjaka i zenki

zenke su; teritorijalne - vezu se za kucu i ukucane, ne vole narocito setnje na povocu i nove ambijente
mada, ponavljam, znam i zenkice koje npr. uzivaju u setnji i izlascima

muzjaci, se cesce vezuju uz "svog covjeka" (npr. ja i nas Zum smo uvezani ko crevca - kud ja tud i on...laugh.gif)
oni su pustolovnijeg duha i vole da vas prate gdje god idete

zivahni su i stalno bi "istrazivali" (onih pet sest sati koliko su budni)
doduse, ponekad se desava da nam se Zum prosto uvuce u krilo ili zaspi pokraj mene dok sjedim na kaucu ili radim za racunarom

Zum je vrlo nesretan ako preskocimo dnevnu setnju na povocu (u kojoj nas nasa macka svaki put prati, e to je prizor)

tvor brzo uci i vrlo je fleksibilan, prilagodit ce se vasem zivotnom ritmu - spavat ce (ili ce se igrati medjusobno, uvijek je zabavnije kad imate npr. dva ili tri tvora, ili barem macku da mu bude drug, tvorovi ne vole samocu - oni vole drustvo, dodire, zvukove, jurnjavu i zabavu...) kad ste na poslu, a druzit ce se s vama kad dodjete kuci - ovo vazi za porodice koje imaju neki relativno ustaljen raspored

mozete ga izvoditi van (ako je vakcinisan, a trebao bi biti, i zasticen od parazita - Frontline po nasem iskustvu, verzija za mace, nikako ogrlica vec sprej ili ampulica)
i voditi sa sobom npr. na ljetovanje (ako morate, u ovu svrhu se mogu nabaviti putni kavezi, ali je neophodno da poznajete prostor u kom cete boraviti)

vakcinisu se vakcinom za stence (u Hrvatskoj Tetradogom, a kod nas Nobivacom) najranije sa 3 mjeseca, zatim dobiju revakcinu, a poslije se vakcinisu redovno - jednom godisnje
ovo je vazno uciniti jer tvorovi (i odrasli tovrovi) mogu oboljeti od stenecaka i umrijeti

sa navrsenih godinu dana tvor moze primiti godisnju vakcinu protiv bjesnoce (ovisno o procjeni veta i vlasnika - koliki je rizik da bude izlozen virusu, moji nisu dobili tu vakcinu i dok ne budemo planirali put preko granice nece je ni dobiti, ali su nase macke uredno vakcinisane da se umanji rizik)

tvor se moze i cipovati, sto je vrlo zgodno - u slucaju da odluta ili ga izgubite, a netko drugi ga pronadje i odvede veterinaru i sl. ...

na wc se nauce lako - kao macke, ali je vazno da sporazumno odaberete mjesto i da se ne ljutite na njih sto nisu savrseni - ponekad im se prosto omakne, uz najbolju volju

mozete koristiti macije wc-e sa obicnim macijim pjeskom ( ne parfumisanim, ne silikonskim i ne zgrusnjavajucim) ili papirnim paleticama (kod nas ih jos nisam vidjala po pet sopovima) ili novine (nasima se to za sada vise svidja)

sto se tice disipline i "kaznjavanja" - tvora NE SMIJETE TUCI ILI ZATVARATI U KAVEZ kad ucini nesto sto vama ne odgovara
to nece pomoci, vec ce sigurno proizvesti obrnut efekat - frustraciju, agresiju, otpor - takva zivotinja postane depresivna, asocijalna, povlaci se u sebe i grize

po mom iskustvu - hvatanje za scruf (siju, kao macice ili stence) popraceno strpljivim i cvrstim (u smislu tona) objasnjavanjem vrlo dobro djeluje (dobro ste procitali - ja sam odabrala da prosto "porazgovaram" s njima i to funkcionise)

funkcionise i kada bukvalno pokazete svom tvoru npr. mjesto gdje treba ici u wc - ja sam dozivjela da nas tvor lijepo ode na mjesto koje sam mu upravo pokazala, namjesti se, obavi "posao" i ceka da mu pokazem da to cijenim!!!

znaci, nemojte nikad tuci tvora ili ga zatvarati u kavez, umjesto toga pokusajte da naucite nesto "tvorovskog" i budite strpljivi jer i vas tvor upravo uci "ljudski", najbrze sto moze (a to je bas bas brzo),
samo o vama ovisi uspjesnost te komunikacije - tvor ce dati sve od sebe, u svakom slucaju

medjusobne tovrovske igre (a narocito tovrovske ljubavne igre) vrlo su taktilne - oni se dosta grizu i gnjave medjusobno, sto ljudima moze djelovati strasno
vecinom nije, kad se bitka oko dominacije zavrsi i hijerarhija uspostavi onda pocinje prava zabava
dok se to ne dogodi treba ih nadzirati i razdvojiti ako netko pocne "preglasno plakati"

tvorovi komuniciraju grickanjem - vrlo je vazno da budete strpljivi dok ucite svog dlakavca kad je ugriz prejak, njihova koza je debela i prag tolerancije im je veci

u pocetku ce vas (narocito mladi tovrici) ponekad jace gricnuti kad se zanesu u igri - nikada nemojte naglo povuci ruku ili baciti tvora na pod kad se to desi jer on to moze pogresno protumaciti - pa npr. ugriz moze postati sinonim za "spusti me na pod"

vazno je i ne pokazati strah jer ce tvor prosto uzivati da vas streca (eto, saljivdjije su po prirodi, sta ce)

najbolje je uzeti ga za scruf i odvojiti od svoje ruke (za koju se on u medjuvremenu primio kao superlijepak, a to boli, nije da ne boli laugh.gif)
ja svoje zatim prevrnem na ledja i "ceskam ih do besvijesti", tako pokazujem da sam ja velika alfa tvorica koja dominira i tolerira... laugh.gif

tako grickaju dok su mali - muzjaci brzo prestanu s tim, ali kod curica moze da potraje (njima treba i vise vremena da vam "povjeruju") - Meda je tek nedavno postala maza u punom smislu rijeci, sad se vrlo lijepo igramo i rijetko gricka (mene, bas nikad, ali postoje ljudi koje bas voli da streca)

s druge strane, zaista ljutog i uplasenog tvora, tesko cete pobrkati sa razigranim tvorom - ledja su povijena, rep nakostrijesen kao cetka, moze ispustati i zvuk slican skitanju i frktanju, kretati se unatrag... (postoje i "zvuci dobrog raspolozenja" - tzv. "dokanje", mada ga ja zovem "keketanje" jer mi tako zvuci - "ke, ke, ke...", i obicno su popraceni nevjerojatnim sretnim skakutanjem i bacakanjem - "dance of joy"), a ako se bas strasno uplasi moze ispustiti smrad

taj "smrad" nije nista posebno - u pitanju je oblacic mirisa koji tvor ispusti iz analne zlijezde (pod repom)
miris se brzo razidje i sam po sebi je vise smijesan nego "strasan"

ponekad se desava da to tvor ucini u momentu kad se potpuno opusti npr. kad se mazi, a rezultat je obicno salva smijeha kod ljudi "tvoroljubaca"

analne zlijezde amerikanci ponekad uklanjaju tvorovima dok su jos bebe - sa jedva navrsenih sest nedelja
uz preranu kastraciju, koja dovodi do velikog broja problema i poremecaja te znatno skracuje zivotni vijek, uklanjanje kandzica i ocnjaka (to se bas nikad, nikad ne radi jer tvor ovisi o svojim ocnjacima i bez njih ne moze normalno jesti), ovo je najokrutnija praksa u tretiranju tvorova za koju sam ikad cula

nasi (evropski) veterinari to ne rade, a ponegdje (u britaniji npr.) je, hvala Bogu, kaznjivo i tretira se kao zlostavljanje

znaci, nas mali "misolovni smrdljivi lopovcic" je odlican drug, ali nije idealan za svaku porodicu niti je svaka porodica idealna za njega

porodice sa malom djecom nisu idealan dom za tvora - mala djeca mogu nehoticno biti izuzetno gruba prema zivotinjama, a tvor grubost zna uzvratiti gruboscu (ugrizom), i eto problema!!!

takodjer, tvor i ljudska beba, zajedno, bez nadzora - NIKAKO!!!
ne mora se nista dogoditi, ali to je jednostavno situacija u koju je bolje ne dolaziti

eto, misli da je to vise/manje sve
ako sam nesto i ispustila, sigurno je vec pomenuto na topicu Africki Tvor

--------------------
Z L O tvor
Go to the top of the page

+Quote Post
vragana
post Nov 1 2007, 01:36 AM
Post #2

Junior
**

evo i poneka slika da se podsjetimo o kome mi to pricamo ovdje:

--------------------
Z L O tvor

+Quote Post
vragana
post Nov 1 2007, 09:44 PM
Post #3

Junior
**

sva pitanja postavite ovdje - da se ne "rasplinjujemo" na vise tema

--------------------
Z L O tvor

+Quote Post
mirkaz
post Dec 28 2007, 07:49 PM
Post #4

Novi član
*

From: Velika Gorica, RH
Member No.: 1,054

vragana, predivni su tvoji zlotvorići thumbsup.gif ljubi ih sve wub.gif

--------------------
Mirela
Image hosting by Photobucket

+Quote Post
vragana
post Jan 6 2008, 01:21 AM
Post #5

Junior
**

QUOTE(mirkaz @ Dec 28 2007, 06:49 PM)
vragana, predivni su tvoji zlotvorići thumbsup.gif ljubi ih sve wub.gif

e Mirkazice - zdravo!!!
aj postavi i ti svoju "bandu" da se malo "podsjete" ljudi da i Mi postojimo...

--------------------
Z L O tvor

+Quote Post
NinaK
post Apr 21 2009, 08:25 PM
Post #6

Redovni član

Member No.: 7,415

Ja se izvinjavam sto posle 100 godina postavljam ovo pitanje, ali tek sad sam nasla temu smile.gif
Pitanje glasi: Kako se tvor slaze sa drugim zivotinjama, npr. mackom ili psom? To pitam zato sto vec imam macku i psa, a godinama zelim da uzmem i jednog tvorica smile.gif
Pas voli macke, a i sve druge male zivotinje koje nisu bubolike i ne lete smile.gif a macka, ko macka, voli sve sa cime moze da se druzi, pa me je zanimalo da li bi ta kombinacija ikako uspela, uz mnogo strpljenja i nadzora, naravno laugh.gif

+Quote Post
mirkaz
post Jun 22 2009, 01:56 PM
Post #7

Novi član
*

From: Velika Gorica, RH
Member No.: 1,054

QUOTE(NinaK @ Apr 21 2009, 07:25 PM) *
Ja se izvinjavam sto posle 100 godina postavljam ovo pitanje, ali tek sad sam nasla temu smile.gif
Pitanje glasi: Kako se tvor slaze sa drugim zivotinjama, npr. mackom ili psom? To pitam zato sto vec imam macku i psa, a godinama zelim da uzmem i jednog tvorica smile.gif
Pas voli macke, a i sve druge male zivotinje koje nisu bubolike i ne lete smile.gif a macka, ko macka, voli sve sa cime moze da se druzi, pa me je zanimalo da li bi ta kombinacija ikako uspela, uz mnogo strpljenja i nadzora, naravno laugh.gif

tvor se može dobro složiti s psom i mačkom, svakako treba ih imati u nadzoru naročito kod prvog susreta. nije pametno upoznavati tvorove i pse terijerske vrste (lovačke i slično) jer takvi psi mogu imati izraženi nagon za lovom, pa tvora može doći glave. iako je tvor manji od psa (u večini slučajeva) dobro se zna obraniti i pas može nastradati od strane tvora. isto tako može biti obrnuto. ali uglavnom, svi su zvijeri i mogu se vrlo dobro slagati thumbsup.gif

--------------------
Mirela
Image hosting by Photobucket

+Quote Post
NinaK
post Jun 28 2009, 05:44 PM
Post #8

Redovni član

Member No.: 7,415

Hvala na odgovoru. No, ja sam pre mesec dana donela kuci jos jedno mace (koje jos uvek pije mleko na spric), te cu o tvoru razmisliti kada to stvorenje malko stasa smile.gif
Posto trenutno muku mucim i sa mackom da ga ne odnese negde, a tvorovi su poznati po tome da vole da sakrivaju sve sto mogu poneti sa sobom laugh.gif

+Quote Post
elmir994
post Jun 17 2013, 03:24 PM
Post #9

Novi član
*

Member No.: 12,622

QUOTE(vragana @ Nov 1 2007, 10:44 PM) *
sva pitanja postavite ovdje - da se ne "rasplinjujemo" na vise tema

Danas sam nasao malog tvora,jos nije ni progledao,nemam para za sve to sto ste naveli,al mogu se nekako snac bar da ga odhranim i pustim u prirodu.Gdje da ga smjestim,cime da ga hranim iz pocetka ???????? HITNOOO jee

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version Time is now: 30th August 2014 - 01:08 AM