Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Koja Je Ovo Rasa?
Zivotinjsko carstvo forum > Mačji svet > Rase mačaka
Pages: 1, 2, 3
velika
U izradi je enciklopedija sisara na CD-u za decu i nas starije, poseban deo (naravno) macke, i tu imam problem. Trebaju mi rase, tj. imam nazive na engleskom jeziku (sa kratkim opisom), ali nisam sigurna da se kod nas tako zovu. Molim poznavaoce da mi daju nazive rasa kod nas. Imam 38 rasa, a imena su im:
1. Abyssinian
2. American curl
3. American shorthair
4. American wirehair
5. Balinese
6. Bengal
7. Birman
8. Bombay
9. British shorthair
10. Burmese
11. Chartreux
12. Colorpoint shorthair
13. Cornish rex
14. Devon rex
15. Egyptian mau
16. Exotic shorthair
17. Havana brown
18. Japanese bobtail
19. Javanese
20. Korat
21. Maine coon cat
22. Manx
23. Nebelung
24. Norwegian forest cat
25. Ocicat
26. Oriental
27. Persian
28. Ragdoll
29. Russian blue
30. Scottish fold
31. Selkirk rex
32. Siamese
33. Singapura
34. Somali
35. Sphynx
36. Tonkinese
37. Turkish angora
38. Turkish van

Molim vas da mi pomognete. Hvala unapred
goly shok
1. Abyssinian = Abisinijska macka
2. American curl = Americka kudravouha macka
3. American shorthair = Americka (kratkodlaka) macka
4. American wirehair
5. Balinese = Balinezijska macka
6. Bengal = Bengalska m.
7. Birman = Sveta Birmanska m.
8. Bombay = Bombajska m.
9. British shorthair = Britanska (kratkodlaka) m.
10. Burmese = Burma (Burmanska macka)
11. Chartreux = Kartuzijska m.
12. Colorpoint shorthair = Sijamska m. (novih boja)
13. Cornish rex = Kornis reks m.
14. Devon rex = Devon rex m.
15. Egyptian mau= Egipatska Mau m.
16. Exotic shorthair = Exoticna (kratkodlaka) m.
17. Havana brown = Havana braon m.
18. Japanese bobtail = Japanska bobtejl m.
19. Javanese = Javanska m.
20. Korat = Korat m.
21. Maine coon cat = Mejn Kun m.
22. Manx = Manx macka
23. Nebelung = Nebelung (dugodlaka Ruska plava) m.
24. Norwegian forest cat = Norveska sumska m.
25. Ocicat = Ociket macka
26. Oriental = Orjentalna macka
27. Persian = Persijska m.
28. Ragdoll = Ragdol macka
29. Russian blue = Ruska plava macka.
30. Scottish fold = Skotska klempouha macka
31. Selkirk rex = Selkirk rex m.
32. Siamese = Sijamska m.
33. Singapura = Singapurska m.
34. Somali = Somalijska m.
35. Sphynx - Golokoza macka (Kanadska sfinga)
36. Tonkinese = Tonkinska m.
37. Turkish angora = Turska Angora macka
38. Turkish van = Turska van macka
Virpi
-Prva svedocenja o prijateljstvu izmedju coveka i macke poticu iz starog Egipta.
Jeste li znali da su faraoni toliko voleli svoje mace da su ih balsamovali?
Naravno, posto umru.
-U staroj Kini, naprotiv, mislilo se da macka donosi nesrecu.
Tako su seljani, da bi sprecili macku da im udje u kucu, drzali pred vratima maciju figuru.
-Prvi preci danasnje domace macke javljaju se pre vise od 40 miliona godina, neki vek manje, ili vise.
U to vreme mace nisu bile tako umiljate kao danas, bile su surove, sada ih mozemo navi u zoo vrtovima
i u nenaseljenim krajevima.
-A sada nesta o rasama.

-DIVLJA MACKA MONTANE

ova velika severnoamericka lepotica, koja mnogo podseca na norvesku sumsku macku, jedna je od tipicnih
zivotinja koje covek jos uvek nije pripitomio.

-MANKS (SA OSTRVA MAN)

-nema rep, jer je rodjena od jednog roditelja sa repom i jednog bez repa.
Zbog genetskih problema dve macke bez repa nemogu imati potomstvo. Cudno zar ne?

-REKS DEVON

ima usi slepog misa, mrsavo telo, iskolacane oci i umrsenu dlaku. Vise lici na marsovca nego na macku.
Nje cudan izgled napravio je od nje legendarnu kreaturu.Ali meni je preslatka(kako bih volela da imam foto-
grafiju, da vam pokazem).

-ABISINSKA MACKA

smatra se direktnim potomkom faraonskih macaka, a danas zivi u Etiopiji u dolini Nila. Mnogo podseca na
divlju macku.

-KARTUZIJANSKA MACKA

plavo siva, zvana jos i "Shatro", s obzirom da ima francusko poreklo.Dobila je ime po kartuzijanskim
monasima, koji su je prvi odgajili. Potice od persijskih i kratkodlakih macaka.

-SOMALIJSKA MACKA

ne dolazi iz zemlje koja joj je dala ime. Ovaj tip macke su odgajili americki i australijski uzgajivaci, putem
ponovljenih i slozenih ukrstanja izmedju abisinskih macaka.

-SORIJANO

klasicna macka sa tamnim prugama na svetloj pozadini, koje joj omogucavaju da savrseno utone u okolini.
Ona je tigar u minijaturi, neprevazidjeni lovac ptica.

-SIJAMSKA LILA

" lilac" na engleskom znaci " boja magnolije ". Sada razumete zbog cega je tako zovu.
Ova macka je cista i elegantna.

-SIJAMSKA MACKA

u nacionalnoj biblioteci Tajlanda u Bangkoku cuva se dragoceni srednjevekovni rukopis gde se govori o njoj. Sve cestitke na dugovecnosti! Osetljiva je i nervozna i ima izuzetan skok.

- PERSIJSKO SIJAMSKA MACKA

poznatija je kao Burmanska, ova macka je rezultat ukrstavanja sijamske i persijske rase. Ostavili smo je kao poslednju medju mackama sa kratkom dlakom, jer uistinu ona ima dugu dlaku.

- MEJN KUN ( MEJNSKI RAKUN )

njeno ime na engleskom znaci rakun, jer mu je zbog dlake veoma slicna. Nastala je spontano u Mejnu i od skora je u modi.

Tekst preuzet iz albuma " KUCE I MACE " iz 1998 godine.
Virpi
Slika
Reks Devon
Dora
Lijepa je mačkica thumbsup.gif 16_1_16[1].gif Ako imaš još slika,pošalji ih! icon_cat.gif 16_4_47[1].gif
Virpi
Cao Dora
smile.gif
Virpi
thumbsup.gif
Dora
Hvala ti!Ako nađem neke slike poslat ću ih! icon_cat.gif biggrin.gif
VITEZZ
Evo Virpi nadam se da će mi uspjeti poslati slike maca koje sam ti obečao, a nisam ranije zbog kvara na računalu.
Vidim da ti voliš mace, a i daješ si truda da i mi naučimo nešto novo o macama.
Pozdrav od viteza:)
VITEZZ
Crni i siva za koju mislim da je Britanska kratkodlaka?!
VITEZZ
Evo sad i crnog koji je obični mladi mačak ali je vrlo umiljat i prijateljski raspoložen:-)
Virpi
QUOTE(VITEZZ @ Feb 9 2006, 05:23 PM)
Evo Virpi nadam se da će mi uspjeti poslati slike maca koje sam ti obečao, a nisam ranije zbog kvara na računalu.
Vidim da ti voliš mace, a i daješ si truda da i mi naučimo nešto novo o macama.
Pozdrav od viteza:)

Zdrvo VITEZZ
puno hvala, trudim se a tvoje mace su prelepeeeee.
Moje mace su vec na puno topica ali evo i ovde da pokazem. mig
16_1_14[1].gif 16_1_14[1].gif 16_1_14[1].gif
Mala Andrijana
Zdravo!Moj macor Stevica je kako ja znam obicna macka.Medjutim veterinar me je jednom upitao zasto ga ne vodite na takmicenja?Ja sam mu rekla pa kako da ga vodimo kada je obican i nema nikakav pedigre.?On je reko da je mozda Stevica Evropska Srebrna tigrasta macka.Ali da nije siguran.Sta vi mislite?Pogledajte sliku i napisite da li vi znate koje je rase ili je obican kako ja mislim?I ako neko zna neka mi opise tu vrstu macke!
Mala Andrijana
Evo jos jedne slike!UNAPRED HVALA!
Mala Andrijana
I jos jedna!
crnamrlja
Kako si ti dosla do Stevice?

To bi trebalo da razresi dilemu da li je rasna macka u pitanju.

Inace, na izlozbama FIFe se mogu izlagati i macke bez pedigrea, u razredu domaca macka.
MFSara
Andrijana ti imas lepog domaceg macka.Sacekaj da vidimo sta ce biti sa FDB.Ako sve bude u redu mozes se uclaniti u drustvo i izlagati svog macka ui razredu domacih maca.Sekretar drustva ce ti objasniti sve sto trebas da znas. 36_22_20.gif
cigrica
Dobila sam je na poklon pre godinu i po ima dugu dlaku ali nisam sigurna koje je tacno rase.Receno mi je da je persijska ali ja nisam sigurna ali je cinjenica da je ona za mene najlepsa na svetu
goly shok
Maca je bas lepa! Ja obozavam tu boju kod macke (zove se "kornjacevina") thumbsup.gif

Sto se rase tice, na zalost, ako macka nema rodovnik, odnosno poznate, registrovane pretke, koji svi trebaju biti pripadnici iste rase, ne moze se govoriti o pripadnosti doticne macka toj rasi, jer ma koliko da ona lici na neku rasu, ona moze medju precima imati i domacu macku (ili neku macku druge rase) sto znaci da nije "ciste krvi", a to drugim recima znaci da nije u pitanju odregena rasa vec "hibrid" ili mesanac.

Postoji naravno, vrlo mala mogucnost, da macka ipak pripada nekoj rasi ali da zbog nemarnosti ili neupucenosti vlasnika njeno poreklo nije registrovano te tako mace ostaje bez rodovnika. U takvim slucajevima postoji mogucnost, da na izlozbi macaka, po utvrdjenom postupku, dvoje felinoloskih sudija (strucne i merodavne osobe) uporede takvu macku sa standardom rase (opis izgleda) i u slucaju da macka odgovara tom standardu, ona ce dobiti potvrdu o pripadnosti rasi.

Sto se tvoje mace tice, ja jos uvek nisam sudija (te tako jos uvek nemam prava da zvanicno dajem ocenu o pripadnosti neke macke odredjenoj rasi), ali sam odgajivac persijskih macaka i mogu ti reci da aktuelni standard za persijsku macku trazi vrlo razlicit izgled od izgleda tvoje mace.
Naravno, tvoja maca je prelepa i ja sam sigurna da je ti jednako volis bez obzira na to da li ona pripada nekoj rasi ili ne. U najmanju ruku, mozes biti ponosna sto je ona unikat i mozes smatrati da je "pokupila" najlepse osobine od svih svojih predaka, ma sta oni bili thumbsup.gif
Nosorog
Andrijana koliko sam ja videla u mojoj knjizi mislim da je tvoj lepotan Stevica domaci decko,ali opet nisam sigurna.
Ancic
Ja takodje mislim da je domaci,ali ako ti je veterinar skrenuo paznju,nisam sigurna,pitaj nekog strucnjaka
miskec
Video sam na SITE-u razne rase, evo nekih, lepe su
miskec
Evo još
miskec
I dalje
miskec
Dalje
miskec
Još
miskec
Još
miskec
Evo još ove, sve ove mace su pobednici u svojim kategorijama na svetskoj izložbi 2005. god. Ima ih u svim rasama, ko bi sve preneo, ako hoćete mogu.
Mala Andrijana
Hvala vam!Ja takodje mislim da je obican!Ali rep mu je dosta cudan.Do Stevice sam dosla tako sto mi ga je dala moja tetka.A znam njegovu majku jer je ona macka moje tetke.Moja tetka kaze da je njena Cicka polurasna.Tako da ne znam za Stevicu!Hvala svima!!Stevica vam se zahvaljuje! 36_22_20.gif
cicikaaa_NS
Maca je prelepa,izuzetno su joj zanimljive boje na glavi....
Divna je.... 36_22_20.gif
goly shok
Evropska macka je "autohtona domaca rasa", znaci domaca macka sa nasih prostora, ali ona ne sme imati nikakve "primese" nekih drugih rasa.

Vac vise godina postoji "standard" za evropsku rasu, tako da ni svaka "cista" domaca macka nece ispunjavati uslove za ovu rasu (ipak medju njima postoji razlika). Standard tacno opisuje kako ova macka treba da izgleda da bi bila priznata kao Evropska.
Tvoja macka je vrlo lepa i deluje otmeno, tako da svakako mozes doci sa njom na izlozbu a onda tom prilikom pitati sudije na ovoj izlozbi sta misle o tvojoj macki i da li ona odgovara standardu za evropsku rasu.

Inace sto se boje tice, mogu ti sa sigurnoscu reci da Stevica nije "srebrna tabby" macka, vec je njegova boja po EMS kodu za boje XSH n 03 24:
XSH - nepoznata kratkodlaka
n - "black" (oznaka za crnu boju - odnosi se na osnovnu boju sare)
03 - bikolor (znaci da je to macka sa belinama)
24 - tabby spotted (odnosi se na "tufne" na sari)

odnosno black tabby spotted bicolor ili crna tufnasta tabby sa belinama.
maxbax
Zeleo bih da kupim macku rase Sphynx (moze i bez pedigrea),postoji li neka odgajivacnica kod nas i gde moze da se nabavi?

A bilo bi i korisno da mi neko objasni koja je ovo rasa i moze li se nabaviti?

Unapred zahvalan!
MAXBAX
maxbax
bolja slika
Delodi
Ovo na slici ti je neka divlja macka - a Sphynx ima valjda GOLISHOCK ako su to golokoze Petrogradske Sfinge imas to pod rase macaka "Petrogradska sfinga ili golisavi orijentalci" ---POZZZ 36_22_18.gif
goly shok
QUOTE(maxbax @ Jul 14 2006, 03:26 PM)
Zeleo bih da kupim macku rase Sphynx (moze i bez pedigrea),postoji li neka odgajivacnica kod nas i gde moze da se nabavi?

thumbsup.gif svinge su i moja omiljena rasa.
Pre nekoliko godina i ja sam kupila prvu moju svingicu, a posle smo jedan moj prijatelj (takodje zaljubljenik u ovu rasu) i ja, odlucili da uzgajamo i ovu rasu.

Nase svinge su Petrogradske svinge (ili Peterbald) i do sada smo imali vise macica. Neke od nasih macaka mozes videti u temi "Petrogradska svinga", a trenutno jos imamo jedno mace na raspolaganju, koje moze biti ka kucni ljubimac (znaci niza cena), koje je neverovatno umiljato i skoro isto toliko zivahno tongue.gif koje bi moglo vec ici u svoju novu kucu, jer je vec primilo sve vakcine ima razvijene higijenske navike i dobro se slaze sa drugim mackama, psima i ljudima, tako da nece biti problema oko njegovog provikavanja na novu sredinu.

Ovede stavljam dve njegove slike:

a za vise slika i vise detalja, mozes mi se obratiti putem e-maila: transilvanian@madnet.co.yu ili privatnom porukom ovde na forumu.
Arwen
Sta je ovo ovako divno?! Mislim na ovu veeeeeliku, divlju cici-mici?!?!?!?!? Hocu toooooooo!!!!

P.S. Peterbald fanovi, nemojte se uvrediti, ja obozavam sve macke, ali imam posebne sklonosti ka divljima!!!!
Schatz-a
veliku cici-mici sam ja vec videla negde (ali sam ne mogu da nadjem) u pitanju je bila serija fotki, i na jednoj od njih doticna cici-mici kako zubima u sred kuhinje rastrze kokosku sad.gif , a na sledecim kako je u slast klopa, znam da su vlasnici neki ruski par, ako se setim gde sam videla fotke zakacicu
Arwen
Znam sigurno da je to ocelot. Ali kako moze da se nabavi? Naravno, ne mislim da se kupi na crno, vec da se pomogne ako je ugrozena u divljini i slicno. Svakako zelim jos slika. Ove sam prosledila svima koje znam. Hvala ti! 16_11_6.gif
maxbax
ne bih se bas slozio da je ocelot?evo slike ocelota
maxbax
pronasao sam to je rasa Fishing Cat ili macka ribar
Felis (Prionailurus) viverrina Bennett

imaju dve podvrste
P. v. viverrinus India, south east Asia and Sumatra
P. v. risophores Java and Bali

muzjaci 11-15 kg zanke 6-7 kg
prelepa zivotinja lako se pripitomljava i NE MOZE SE LEGALNO NABAVITI!
maxbax
JOS JEDNA
Delodi
Zna li neko mozda za SIBIRSKU rasu macke i mozda neko ima sliku- ako postoji tako nesto ?
Nudi mi jedna zena na poklon mace <ove rase> .
Ono je crno sa sivom poddlakom, kao dimnasto i ima lepu glavicu kao neke poludugodlake rase - mnogo je slatko , kao i svi macici ! 16_1_23.gif
MFSara
sacekaj nedelju dana.Kad se vratim sa mora napisacu ti standard Sibirskih maca.Nemoj da te neki mangupi predju,U Nisu su neki "ODGAIVACI" parili domacu tigrastu i persijsku macu i dobili mace koje lice na Norvesku sumsku ,Mejn kuna ili Sibirsku u laicima podvaljivali za skupe pare.Ako ne znas standard trazi papire ,Jedino tako nisi pogresio.Nemoj thumbsup.gif thumbsup.gif

da te neko nasamari.Poslusj me za svoje dobro.Cujemo se one druge nedelje. Cao!
goly shok
Evo jedne slicice Sibirske macke, odrasle, vrlo lepe i vrlo reprezentativne za svoju rasu:

Od svih poludugodlakih rasa, najteze je prepoznati pravo sibirsko mace, bas zbog toga sto za nepoznavaoca ove rase, svako mace "hibrid" (mesanac) sa malo duzom dlakom moze liciti bas na ovu rasu. Ova rasa se sporo razvija i tek u uzrstu od 2-3 godine dobija onaj pravi izgled koji je tesko pomesati sa drugim rasama.

Kad se uzima mace iskljucivi kao kucni ljubimac, onda je samo vazno da ono bude zdravo i umiljato.

Medjutim, kad se mace uzima kao propadnik neke odredjene rase, onda ono treba imati u prvom redu rodovnik, posto je to jedina sigurna potvrda da mace i pripada toj rasi.
Naravno mace moze pripadati nekoj rasi i ako nema rodovnik (iz odredjenih razloga), ali svakako treba imati poznato poreklo, a preci moraju svi pripadati toj istij rasi (a ne samo vecina), takodje i svi potomci, kao i ostali macici iz legla trebaju pokazivati karakteristicne znake za rasu.

Mace koje nema rodovnik, a ipak pripada nekoj rasi, moze biti u slucaju rasa koje su vec veoma rasprostranjene kod nas - Persijska, Sijamska, Ruska plava.... i naravno Evropska.
Sibirsko mace bez rodovnika se eventualno moze naci u Rusiji, kao sto se Norvesko sumsko mace eventualno moze naci u Skandinaviji. To su ipak velika rastojanja da bi par macaka sam dosetao do nasih prostora i ovde omacili macice rolleyes.gif

Znaci u slucaju tvog "Sibirskog" maceta, zena koja ti ga nudi, trebala bi imati oba roditelja ovog maceta koje je donela bas iz Rusije (sto opet nije sigurno, posto i tamo ima mesanaca) ili bi mace trebala dobiti na poklon od nekoga ko joj je doneo ovo mace iz Rusije (i okoline).

Ova rasa je relativno skoro priznata i van teritorije bivseg SSSR vrlo je malo ovih macaka. Uglavnom su sve sa rodovnicima i veoma reprezentativne. To je i logicno, posto onaj ko napravi napor da rasnu macku donese iz druge zemlje (putuje sa njom preko granice, plati veterinarske preglede i taxe za transport) odabrace uglavnom macku sa rodovnikom i veoma reprezentativnu za svoju rasu.

I za kraj da dodam, ako zelis jos samo jednog kucnog ljubimca, sigurna sam da ce i ovo, kao i svako drugo mace ispuniti tvoje srce i tvoja ocekivanja. Ako zelis rasno mace (ma koja rasa bila u pitanju) mislim da je to uvek bolje da bude stvar odluke (a zatim trazenja) a ne slucajnosti smile.gif
Delodi
Tek sada sam potrazio na internetu o ovoj rasi - Ono sto sam video kod teta Radmile vrlo lici na Sibirsku macku .
Zena ima par macaka koje je dobila iz rusije , a za rodovnike jos ceka od prve vlasnice koja se navodno odselila .
Ako uspem da pozajmim od nekoga fotoaparat postavicu slike da mi kazete svoje misljenje .
Majka je crno srebrna tigrasta , a i cerka je iste boje, dok je otac valjda crn - bio je u svaleraciji kad sam ja navracao.
U pravu ste da to moze da bude i bilo koja polu rasna - poludugodlaka macka, a moje oko to ne moze da proceni , fali mu jos puno iskustva !!

36_22_19.gif
jelena&angelina
Bas su lepe sliciceee! smile.gif Ovo je Sveta Birmanska macka :
jelena&angelina
I ovo je isto Birmanka :
jelena&angelina
thumbsup.gif Hehehe a ovo je Sijamska macka :
jelena&angelina
i ovo je isto Sveta Birmanska macka samo druge boje :
Marina10
Pozdrav svima!
Evo upravo sam se vratila sa izlozbe u Montrealu. Isla sam zbog moje omiljene rase maine coon i videla toliko lepih maca da nocas necu spavati, to je sigurno. Cene se krecu od 600 CAN (sa ugovorom o sterilizaciji) do 800 CAN (sterilisane). Bilo je jedno desetak odraslih i isto toliko u kategoriji macica. Meni su sve bile lepe a najlepse srebrne taby. Bukvalno sam se razbolela i morala ovo da podelim sa vama.
Jos jednom pozdrav od buduce vlasnice maine coon mace.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.